Arama motorumda şu sayfa çıkıyor . Start.me Değiştiremiyorum bir türlü ne yapmalıyım ?

Arama motorumda şu sayfa çıkıyor . Start.me  Değiştiremiyorum bir türlü ne yapmalıyım ?

mat7 mat7 (341)
6 yıl önce sordu

  • daha önceki vediğim işe yarar uygulayın siz candan 6 yıl önce

Toplam 3 Cevap

Bu tarz durumlarda her zaman sistemde malware taraması yapılmasını tavsiye ediyoruz. Tarayıcıya bulaşıp, siz isteseniz dahi değiştiremediğiniz durumlarda bilin ki bilgisayarınızda bi anormallik vardır ve mutlaka malware taraması yapmanız icap eder. Başınıza gelen sorunu şu 2 uygulama ile kesin olarak çözebilirsiniz.

Adwcleaner

Zemana Antimalware

Gridinsoft Antimalware

Bunlar start.me virüsünden kurtulmanızı sağlayacaktır. "Daha derin tarama yapayım içim rahat olsun" dersenizde şu programları indirip sisteminizi tam taramadan geçirin

Malwarebytes Antimalware

Combofix

omercik omercik (9418)
6 yıl önce cevaplandı

  • Adwcleaner , Malwarebytes Antimalware programını uzun bir süre önce indirmiştim zaten, onu kullansam bir sakıncası var mı ? Yoksa tekrar indirip güncelleyimmi ? mat7 6 yıl önce
  • Programları tekrar indirip ilk Adwcleaner tarama yaptım fakat arama motoru programımı tamamen kaldırdı. Ne yapmalıyım? Arama motoru programını tekrar indirip kursam nasıl olur sizce ? Yada mevcut arama motorunu kursam nasıl olur ? Aynı sorunu yaşarmıyım ? mat7 6 yıl önce
  • @temmuz'un bu sorunla alakalı verdiği cevaba bakın omercik 6 yıl önce

"Start me" arama sayfasını kaldırdıktan sonra herhangi bir arama motoru programı kurmana falan gerek yok. Zira internet tarayıcılarının kendi bünyelerinde zaten böyle bir şey var. Kullandığın tarayıcının ayarlar  bölümünden "Arama motoru" ayarları ve "Arama motorlarını yönet" sekmesi altından tarayıcının kullanacağı default (varsayılan) arama motorunu belirleyebilirsin. Mesela "Google" seçebilir veya "www.google.com.tr" adresini el ile girebilirsin.

Ve daha sonra Google arama sayfasını istersen tarayıcının açılış sayfası /ana sayfası olarak belirleyebilir, atayabilirsin. Veya "Yer işaretleri çubuğu" sekmelerine sık kullanılan (favori) olarak ekleyebilirsin.

Not: Tarayıcılara arama motoru/arama sayfası ilavasinde bulunan uzantılar veya programlar bir virüs gibi çalışırlar, bir şekilde kontrolü ele geçirirler, sana istemediğin reklamları gösterirler, gizli download/upload yapabilirler, sistemin ve/veya tarayıcının yavaş çalışmasına yol açabilirler, hatalara falan sebep olabilirler. Sonra bunlardan kurtulmakta problem olabilir ki sen bunu bizzat yaşadın. Bu sebeple bunlardan uzak durmalı, tarayıcıların kendi arama motoru ayarlarını tercih etmelisin.

temmuz temmuz (12505)
6 yıl önce cevaplandı

  • Evet söyledikleriniz doğru fakat ben doğru anlatamadım yada anlamadım sanırım. Tarama sonunda arama motoru programını bilgisayardan kaldırdı . Bu durumda ne yapmalıyım diye sormak istedim . Neyse sonuç ben arama motoru programını tekrar kurdum ve şuan normal görünüyor. Google sayfası açılıyor direkt olarak. Yardımlarınız için teşekkürler arkadaşlar bilginize sağlık . mat7 6 yıl önce
  • Programa gerek yoktu , tarayıcı ayarlarından arama motorunu geri getirebilir ve tarayıcı açıldığında Google arama sayfasının ana sayfa olarak açılmasını sağlayabilirdin veya sık kullanılanlar olarakta sayfayı kullanabilirsin demek istemiştim. Neyse sana böyle kolay gelmiş, böyle yapmışsın, kolay gelsin @ebruli temmuz 6 yıl önce
  • Yine doğrusunuz . Ben kelime hatası yaptım arama motoru programı derken tarama programını kast etmiştim. Şuan tekrar aynı sorunu yaşıyorum , Tarama programını güncelleyip tekrar kurdum fakat yine google sayfası yerine yine yukarıda bahsettiğim sayfa çıkıyor . Yine adwcleaner programyla tarama yaptım ve sonunda yine tarayıcı programını kaldırdı. Fakat bu tarayıcı programını ben kullanmak istiyorum ne yapacağım bu durumda ? Diğer tavsiye ettiğiniz virüs programlarıda kullandım fakat programlar ingilizce tam anlayamıyorum ne yapacağımı. Ayrıca kafama şu soruda takıldı bu tavsiye ettiğiniz virüs programlarının hepsini bir yükleyip kullanmak doğrumu diye merak ediyorum ?@temmuz (7395) mat7 6 yıl önce
  • Hala anlaşılmıyor ifade ettiklerin (yada tam olarak anlaşılmıyor). Neyin tarama programı o? Neyi tarıyor ve program ismi nedir? Önce bunu belirtmelisin. Yada program arabiriminden bir görüntü alarak konu muhtevasında o görüntüyü paylaşmalısın. Bunları yaparsan ne olduğunu ve ne yapmak istediğini anlayabiliriz. Yoksa boşa kürek çeker, sonuç elde edemeyiz. AdwCleaner ve Combofix ihtiyaç hallerinde çalıştırılarak sistemde reklam yazılımları ve zararlı dosyalar taraması yapar, bulduklarını temizleme fonsiyonunada sahiptir. Bunlar sistem antivirüs programı ile (normal real time antivirüsün ile) birlikte bulundurulabilir. Bunda hiçbir problem olmaz (Combofix kullanılması bazı hassasiyetler gerektirir. Dikkatli olmak lazımdır). ZemaneAntimalware ve/veya MawarebytesAntimalware programlarının free (ücretsiz) aynı şekilde sistemdeki antivirüs programıyla birlikte bulundurulabilirler ve gerektiği hallerde çalıştırılarak sistemde zararlı taraması yaptırılır. Ama eğer bu iki program ücretli sürüm veya trial (deneme sürümü) ise sisteme yüklenmeleri halinde default halleriyle (varsayılan olarak) sistemde real time (gerçek ve tam zamanlı) koruma fonksiyonları işler halde olduğundan bunlar sistemdeki antivirüsün çalışr halde olması iptal edilmezse birlikte kullanılmamaları, sistemde tutulmamaları gerekir. Zira bir sistemde birden fazla antivirüs programı (real time sistem koruma programı) bulundurulması, çalışır halde tutulması sakıncalıdır. Problemlere yol açabilir, hatalara sebep olabilir veya en azından sistemi yavaşlatır. Sonuç olarak eğer sistemde ZemaneAntimalware ve MalwarebytesAntimalware programlarını (yada bunlardan birini) sisteminde sadece tarama fonksiyonları ile kullanmalısın. Bunun içinde real time özelliğini programların arabirimlerinden (ayarlar bölümlerinden) pasif hale getirmelisin. Sistemdeki antivirüs programın ise tüm fonksiyonlarıyla çalışır halde kalmalıdır @ebruli temmuz 6 yıl önce
  • Bu arada bu zararlıları tarama programları benim değil @farurhenho 'un tavsiyeleriydi. Ama bende bu tavsiyelere katılabilirim. Oldukça yararlı programlardır., belirttiğim şekillerde ve o şartlarda kullanılmalıdır @ebruli temmuz 6 yıl önce
  • Birde zararlı tarama programlarının İngilizce olmasından söz etmişsin. Halbuki bu programlar ayarlarında Türkçe seçenekleride bulunuyor. Ayalarda görebilir ve Türkçe'yi seçerek dili değiştirebilirsin @ebruli temmuz 6 yıl önce
  • Dikkat ederseniz benim tavsiye ettiklerim arasında sadece Adwcleaner yok, diğerlerinide deneseniz zarar gelmez. Bu arada Gridinsoft Antimalware uygulamasında "tarayıcı ayarlarını düzelt" özelliği var, bunu yaptığınız zaman tarayıcıların bozulan ayarları eski haline gelecektir. Sizin sisteminizdeki malwareler temizlenmiş fakat tarayıcı ayarları bozuk olduğu için hala aynı problemi yaşıyorsunuz. Lütfen benim önerdiğim diğer programları da denemeyi deneyin... @ebruli omercik 6 yıl önce
  • Açıklamaya tekrar ekledim, bakınız omercik 6 yıl önce
  • Üst mesaj yorumlarında AdwCleaner ile tarama yapttığında bahsettiğin programı kaldırdığını belirtmişsin. Öyleyse artık bu program neyse o programın zararlı olduğu anlaşılıyor. Bu program zararlı olduğu için arama sayfana müdahale ediyor ve bunu kaldırarak onun yerine kendinde olan ve kendi istediği arama motoru sayfasını koyuyor. İşte bu bir çeşit zararlı faaliyetidir ve bunu yapanda senin vazgeçmek istemediğin "tarama" programıdır. AdwCleaner bunu anlayarak o programı yani bu zararlıyı kaldırıyor. Sen daha niye ısrar ediyorsun onu yine yüklemek için? Alternatif başka program aramalısın benzer fonksiyonlar için @ebruli temmuz 6 yıl önce
  • Start.me için web'de şöyle bir baktım. Start.me bir arama motoru değil, içerisinde arama motoruda bulunduran portal ve korsan olarak tarayıcının ana sayfasına yerleşiyor. Eğer web tarayıcının (chrome, ie, firefox) ayarlarında ana sayfa değişikliği yapılamaz hale geliyorsa ve bu sayfanın web tarayıcılarıda ana sayfa olarak açılması engellenemiyorsa, değiştirilemiyorsa o bahsettiğin programda ısrar etmemek lazım. AdwCleaner ile bir temizlik yaparsın ve problem ortadan kalkar. Sonra o vazgeçtiğin program yerine benzer fonksiyonlu başka parogram arayabilirsin @ebruli temmuz 6 yıl önce

 Tarayıcı virüsleri bulunduğu yer burası "AppData\Local" tarayıcıları kaldırıp yeniden yüklesenizde burdaki dosyalar durur

o sepepten bu dosyaları el ile silmedikçe kolay kolay silinmezler dosya yolları aşağıda mevcut

Tarayıcılarda sıkıntı varsa Başlat / çalıştırı açın bu dosya yolunu yapıştırın" %userprofile%\AppData\Local"

Google ve Opera mozilla  klasörünü silin sıkıntı olmaz kayıtlı kısayolar ve şifreleriniz silinir yeniden girersiniz

"C:\Program Files (x86)\"    Google klesörünü silin Google chrome yeniden kurun

zemana anti malware 15 gün ücretsiz burdan indirin  tarama yaptırın

bilgisayarı yeniden başlatın.

candan candan (4301)