Arkadaşımın Bilgisayarında Böyle Bir Sorun var

Yardım Edin lütfn

Resim :

gmemir gmemir (5)
7 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Arkadaşın  PETYA RANSOMWARE kurbanı olmuş (Bildirimin en üstünde böyle belirtiliyor).

    Sistem ciddi bir virüs yemiş ve bu virüs ile PC başlatılması şifrelenmiş gibi görünüyor ( Askeri şifreleme tarzı gibi bir şey.. Bildirimde o şekilde belirtiliyor.).

    Çözmek için anahtar temin edilmesini (satın alınmasını) ve bildirim son satırında Key: karşısına yazıllmasını istiyor.

    Belki bazı uğraşmalarla düzeltilebilir ama bence en köklü ve hızlı çözüm PC'ye format atarak yeni işletim sistemi yüklemek olacaktır.

    Eğer format atılacaksa sabit disk üzerindeki -varsa- önemli dosyalar, bir canlı (CD'den çalışan) işletim sistemi ile bir harici diske/flash belleğe aktarılarak kurtarılabilir.

    Yarım yamalak ingilizcem ile bunları anladım, herhalde vaziyet maalesef böyle.

    Petya virüsü nasıl temizlenir? tıkla)

    Petya virüsü problemine çözüm bulundu. Çözüm için link (tıkla)

    Daha önce bu virüs bulaşmasına karşı çözüm için konular açılmış uzmanım.net'te. Üstte linkleri paylaştım, bakabilirsin. İşe yarayabilir belki. Dilerim işe yarar.

    temmuz temmuz (12505)