Arttırılabilir RAM miktarından fazla RAM takarsak ne olur?

Arkadaşlar maximum arttırılabilir ram miktarı 4gb olan bir pc ye 6gb ram takıp güç düğmesine basarsak ne olur? teşekkkürler şimdiden.

ogus ogus (1)
8 yıl önce sordu

    Toplam 2 Cevap

    Söylediğiniz şeyi Pentium III bilgisayarımda denedim diye hatırlıyorum.Bunun sonucunda taktığım ramlar görünmemiş ve eski ramlar üzerinden sistem aynen çalışmaya devam etmişti.

    Sizde sonucunu merak ediyorsanız deneyebilirsiniz.Bunun sonucunda bilgisayarınıza fiziksel bir zarar meydana gelmesi gibi bir durum oluşacağını sanmıyorum.Bilgisayarınıza görüntü gelmeyebilir veya bilgisayarınız 4 GB ram ile çalışmaya devam edebilir.

    ismailsarp ismailsarp (6010)
    8 yıl önce cevaplandı

      Taktığınız RAM sistem tarafından görünmez.

      Teknik olarak eğer RAM'ler bilgisayar ile uyumlu fakat kapasitenin üzerinde ise sadece anakart tarafından desteklenen oran kullanılabilir.

      Örneğin sizde 4 GB maksimum desteklenen RAM'miş. Bu durumda 6 GB takarsanız bir arıza söz konusu olmaz. 4GB olarak kullanılır.

      Fakat bu durum bazı anakart modellerinde  farklı olabilir. Yani 6GB bellek taktığınızda yanma vs olmaz ama bilgisayar Ramlari görmeyebilir.

      hakan hakan (15409)