Asp.net'de Çektiğimiz id değerini session'a aktarma

Merhaba,

Default.aspx'de bir adet label'ım var. EventDao.cs'de ise;  int YeniId = (int)cmd.Parameters["@YeniId"].Value;  şeklinde bir id değerim var ben bunu şu şekilde session'a aktarıyorum Session["adi"] = YeniId; daha sonra bu aktardığım sessionı ise default aspx.cs'de şu şekilde labela çekiyorum lbl_adi.Text = Session["adi"].ToString(); Ama projeyi çalıştırdığımda ise şöyle bir hata veiryor;

'/takvim' Uygulamasında Sunucu Hatası.

Derleme Hatası

Açıklama: Bu isteği yerine getirmek için gereken kaynak derlenirken bir hata oluştu. Lütfen aşağıdaki özel hata ayrıntılarını gözden geçirin ve kaynak kodunuzu uygun biçimde değiştirin.

Derleyici Hata İletisi: CS0103: 'Session' adı geçerli içerikte yok

Kaynak Hatası:

Satır 163:            //Daha sonra bunu başka bir tabloya kaydettim.
Satır 164:            int YeniId = (int)cmd.Parameters["@YeniId"].Value;
Satır 165:            Session["adi"] = YeniId;
Satır 166:
Satır 167:            SqlCommand cmd2 = new SqlCommand("INSERT INTO EventBilgi(eventId, Tarih) VALUES(@eventId,@tarih)", con);

Kaynak Dosya: c:\Users\CASPER\Documents\Visual Studio 2012\Projects\takvim\App_Code\EventDAO.cs    Satır: 165

Ayrıntılı Derleyici Çıktısını Göster:

Derleme Kaynağının Tamamını Göster:

Sürüm Bilgisi: Microsoft .NET Framework Sürümü:4.0.30319; ASP.NET Sürümü:4.6.1637.0

@alattin abi

notify notify (538)
6 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Herhangi bir class içinden session nesnesine doğrudan erişemezsin. Webform içinden doğrudan erişebilirsin.

    EventDAO içinden şu şekilde erişmeyi dene:

     if (HttpContext.Current == null ||    HttpContext.Current.Session == null || HttpContext.Current.Session["adi"] == null)
                {

                         int YeniId = (int)cmd.Parameters["@YeniId"].Value;
                         HttpContext.Current.Session["adi"] = YeniId;
                }

    alattin alattin (16984)
    6 yıl önce cevaplandı

    • @alattin abi yaptığın bu kıyağı asla unutmicam :) zaten eventid'yi sen bana default aspx'de çekmişsin benim yerime. bende uğraşıyorum kaç zamandır. sağol varol abim benim :) notify 6 yıl önce
    • :) @notify alattin 6 yıl önce