Asp.net ile mobil cihaz nasıl tespit edilir?

Asp.net ile mobil cihazlar, android, ios gibi nasıl tespi edilebilir?

Asp.net mobil siteye yönlendirme nasıl yapılabilir?

murat murat (12492)
8 yıl önce sordu

    Toplam 2 Cevap

    <%
        string u = Request.ServerVariables["HTTP_USER_AGENT"];
        Regex b = new Regex(@"(android|bb\d+|meego).+mobile|avantgo|bada\/|blackberry|blazer|compal|elaine|fennec|hiptop|iemobile|ip(hone|od)|iris|kindle|lge |maemo|midp|mmp|mobile.+firefox|netfront|opera m(ob|in)i|palm( os)?|phone|p(ixi|re)\/|plucker|pocket|psp|series(4|6)0|symbian|treo|up\.(browser|link)|vodafone|wap|windows ce|xda|xiino", RegexOptions.IgnoreCase | RegexOptions.Multiline);
        Regex v = new Regex(@"1207|6310|6590|3gso|4thp|50[1-6]i|770s|802s|a wa|abac|ac(er|oo|s\-)|ai(ko|rn)|al(av|ca|co)|amoi|an(ex|ny|yw)|aptu|ar(ch|go)|as(te|us)|attw|au(di|\-m|r |s )|avan|be(ck|ll|nq)|bi(lb|rd)|bl(ac|az)|br(e|v)w|bumb|bw\-(n|u)|c55\/|capi|ccwa|cdm\-|cell|chtm|cldc|cmd\-|co(mp|nd)|craw|da(it|ll|ng)|dbte|dc\-s|devi|dica|dmob|do(c|p)o|ds(12|\-d)|el(49|ai)|em(l2|ul)|er(ic|k0)|esl8|ez([4-7]0|os|wa|ze)|fetc|fly(\-|_)|g1 u|g560|gene|gf\-5|g\-mo|go(\.w|od)|gr(ad|un)|haie|hcit|hd\-(m|p|t)|hei\-|hi(pt|ta)|hp( i|ip)|hs\-c|ht(c(\-| |_|a|g|p|s|t)|tp)|hu(aw|tc)|i\-(20|go|ma)|i230|iac( |\-|\/)|ibro|idea|ig01|ikom|im1k|inno|ipaq|iris|ja(t|v)a|jbro|jemu|jigs|kddi|keji|kgt( |\/)|klon|kpt |kwc\-|kyo(c|k)|le(no|xi)|lg( g|\/(k|l|u)|50|54|\-[a-w])|libw|lynx|m1\-w|m3ga|m50\/|ma(te|ui|xo)|mc(01|21|ca)|m\-cr|me(rc|ri)|mi(o8|oa|ts)|mmef|mo(01|02|bi|de|do|t(\-| |o|v)|zz)|mt(50|p1|v )|mwbp|mywa|n10[0-2]|n20[2-3]|n30(0|2)|n50(0|2|5)|n7(0(0|1)|10)|ne((c|m)\-|on|tf|wf|wg|wt)|nok(6|i)|nzph|o2im|op(ti|wv)|oran|owg1|p800|pan(a|d|t)|pdxg|pg(13|\-([1-8]|c))|phil|pire|pl(ay|uc)|pn\-2|po(ck|rt|se)|prox|psio|pt\-g|qa\-a|qc(07|12|21|32|60|\-[2-7]|i\-)|qtek|r380|r600|raks|rim9|ro(ve|zo)|s55\/|sa(ge|ma|mm|ms|ny|va)|sc(01|h\-|oo|p\-)|sdk\/|se(c(\-|0|1)|47|mc|nd|ri)|sgh\-|shar|sie(\-|m)|sk\-0|sl(45|id)|sm(al|ar|b3|it|t5)|so(ft|ny)|sp(01|h\-|v\-|v )|sy(01|mb)|t2(18|50)|t6(00|10|18)|ta(gt|lk)|tcl\-|tdg\-|tel(i|m)|tim\-|t\-mo|to(pl|sh)|ts(70|m\-|m3|m5)|tx\-9|up(\.b|g1|si)|utst|v400|v750|veri|vi(rg|te)|vk(40|5[0-3]|\-v)|vm40|voda|vulc|vx(52|53|60|61|70|80|81|83|85|98)|w3c(\-| )|webc|whit|wi(g |nc|nw)|wmlb|wonu|x700|yas\-|your|zeto|zte\-", RegexOptions.IgnoreCase | RegexOptions.Multiline);
        if ((b.IsMatch(u) || v.IsMatch(u.Substring(0, 4)))) {
            Response.Redirect("http://uzmanim.net/mobile");
    //mobil yönlendirme
        }
    else
    {
     //masaüstü yönlendirme
    }
    %>

    Yukarıdaki kod ile sitenize gelen kullanıcı telefonda ya da tablet gibi bir cihazdan mı yoksa masaüstü bilgisayardan mı geliyor anlayabilirsiniz.

    Kodun çalışması için aşağıdaki direktif satırının da kodun başında olması gerektiğini unutmayın.

     @using System.Text.RegularExpressions

    Bu şekilde neredeyse tüm mobil cihazları tespit edebilir ve mobil cihazlara özel işlemler yapabilirsiniz.

    murat murat (12492)
    8 yıl önce cevaplandı

      Request.Browser.IsMobileDevice
      veya
      string userAgent = Request.UserAgent;
      if (userAgent.Contains("BlackBerry") || (userAgent.Contains("iPhone") || (userAgent.Contains("Android"))))
      { }

      kad1r kad1r (1)