ASP.NET Membership/Roles (üyelik ve roller) nasıl SQL server üzerinden çalıştırılır?

Asp.Net Membership/Roles (üyelik ve roller) sistemini kullanmak istediğinizde varsayılan olarak tüm tablo ve sp yapısı ASPNETDB.MDF adlı lokal veritabanında oluşturulur.

ASPNETDB.MDF dosyası yerine MS SQL server üzerindeki bir veritabanında üyelik ve roller nasıl aktif edilir ve kullanılır?

alattin alattin (16999)
9 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Asp.Net Rol ve üyelik sistemini SQL üzerinde bir veritabanında kullanmak istiyorsanız aşağıdaki adımları uygulayın.

    1. Komut isteminden C:\WINDOWS\Microsoft.NET\Framework\[framework sürümü] klasörün girin. Uygulamanız hangi sürüm Framework kullanıyorsa o klasöre girin. Örneğin Framework versiyon 4 için Bu yol şu lekilde olmalıdır: C:\Windows\Microsoft.NET\Framework\v4.0.30319
    2. Daha sonra bu klasör içinde şu komutu uygulayın
      aspnet_regsql.exe -S SQLSUNUCUADI -U KullaniciAdi -P Parola -A all -d VeritabaniAdi
      Bu komutu kendinize göre Sql server sunucu adı, kullanıcı adı, parola ve veritabanına göre değiştirin.
    3. Bu işlemden sonra mevcut SQL veritabanınızda Asp.Net üyelik ve roller için gerekli tablolar , stored procedure (saklı yordamlar) yaratılacaktır. Komutu uyguladınığızda bir hata almadıysanız bunu kontrol edebilirsiniz.
      aspnet_Users
      aspnet_Roles
      aspnet_Membership
      gibi tablolar yaratılmış olmalıdır.
    4. Daha sonra Asp.Net uygulmanızın web.config dosyasını açın. Web.config içine şu bağlantı ifadesini ekleyin
      <connectionStrings>
        <remove name="LocalSqlServer" />
        <add name="LocalSqlServer" connectionString="Data Source=SunucuAdi;Integrated Security=false;Initial Catalog=Veritabanı;User ID=KullanıcıAdı;Password=Parola" providerName="System.Data.SqlClient" />
      </connectionStrings>
      Bu ifadeyi aşağıdaki sekmenin altında eklediğinizden emin olun.
      <connectionStrings>
    5. Son olarak web.config dosyanızda şu satırların olduğundan emin olun:
       <system.web>
          <authentication mode="Forms">
            <forms loginUrl="/Uye/Login"></forms>
          </authentication>
          <roleManager enabled="true" />
    6. web.config dosyanızı kaydedin.

    Bu işlemden sonra Asp.Net üyelik ve rolleri MS Sql veritabanı üzerinde kullanabilirsiniz.

    Artık ASPNETDB.MDF dosyasına ihtiyacınız kalmadı.

    alattin alattin (16999)