ASP.NET MVC Html.DropDownList ViewBag value sorunu

Asp.Net uygulamasında ViewBag ile Dropdown list doldururken, Dropdown'ın seçili olması gereken değer seçili gelmiyor.  Controller ve View içindeki kodlar şu şekilde

Controller

 ViewBag.SirketId = new SelectList(db.Sirketler, "Id", "Ad", hb.SirketId);

View

 @Html.DropDownList("SirketId", (SelectList)ViewBag.SirketId, new { @class = "form-control" })

Asp.Net MVC ViewBag Dropdown seçili değer gelmemesi sorununun çözümü nedir?

alattin alattin (16984)
8 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Eğer yukarıdaki gibi bir Asp.Net MVC kod örneğiniz var ve DropdownList içinde seçmek istediğiniz alan seçili gelmiyorsa bunun nedeni tanimladığınız ViewBag ile DropdownList adının aynı olmasıdır.

    Asp.Net MVC'de HTML.DropDownList'i yukarıdaki örnekteki gibi kullanıyorsanız bu sorun oluşuyor.

    Çözüm olarak Dropdownlist adını veya ViewBag tanımınızı değiştirin.

    Örnegin:

    Controller

    ViewBag.Sirketler = new SelectList(db.Sirketler, "Id", "Ad", hb.SirketId);

    View

    @Html.DropDownList("SirketId", (SelectList)ViewBag.Sirketler, new { @class = "form-control" })

    çalışacaktır.

    alattin alattin (16984)