Asp.Net MVC: ViewData ve ViewBag arasında ne fark var?

Asp.Net MVC'de ViewData ve ViewBag arasında ne fark var?

Hangisi kullanılmalıdır?

alattin alattin (16999)
8 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Asp.Net MVC 'de ViewData ve ViewBag temel olarak aynı işi yapar. Her ikisi de Controller'dan View'e veri aktarmak için kullanılır.

    ViewData["Uzmanim"]
    ViewBag.Uzmanim

    şeklinde kullanılır. ViewBag dinamik bir yapıdır. Bu sebepten kullanımı daha kolaydır.

    ViewData, ViewDataDictionary'dan türetilmiş bir dictonary nesnesidir.

    ViewBag, dinamik olduğundan View içinde yukarıda da görüldüğü gidi daha kolay kullanılır.

    alattin alattin (16999)