Asp.Net'te UrlEncode ve HtmlEncode arasındaki fark nedir?

Server.UrlEncode ve  Server.HtmlEncode metodları birbirine çok  benzemekle birlikte farklı amaçlara hizmet etmek için tasarlanmışlardır.

Aşağıda UrlEncode ve  HtmlEncode arasındaki farkları bulabilirsiniz.

alattin alattin (16999)
10 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Server.HtmlEncode  - Metodu kullanıcı girişlerinden alınan ve Html kodlarında bulunan meta karakterleri,  ‘<’ ve ‘>’ gibi, &lt; ve  %gt; gibi HTML karakter kodlarına dönüştüren bir metoddur. Böylelikle kullanıcılardan alınan verilerde bu özel karakterler zararsız ve güvenli karakterlere dönüştürülmüş olur.

    Server.UrlEncode — Metodu URL'leri güvenli hale dönüştürür.Yani bir Url'de bulunmaması gereken karakterler Url'in desteklediği karakterlere dönüşür. Örneğin  ‘ ‘  (boşluk)  karakteri  ‘+’  dönüştürülür.

    alattin alattin (16999)