Asp.Net'te virgül ile ayrılan veri, Dropdown liste nasıl bağlanır?

Asp.Net ile sql veritabanımdaki verileri şu şekilde çekmek istiyorum;

Sql veritabanımda uyadi adlı kolonum var bu kolonun içerisinde ise Ahmet, Ali, Rafet gibi isimler var yapmak istediğim ise şu şekil de Asp.Net formumda dropdownlis elemanım var bu elemanın içerisine veritabımda ki virgülle ayrılmış isimleri satır satır çekmem gerekiyor. Yani virgül bir alt satır komutu gibi birşey olması gerekiyor dropdownlis'te. Teker teker listelemem gerekiyor.

@alattin

notify notify (538)
7 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Yok öyle özelden sorup cevap beklemek :) Burada paylaşalım ki herkes yararlansın.

    Yanlış anlamadıysam veriler sana veritabanından şu şekilde geliyor: "alattin,notify,temmuz,ismail,candan"

    Sen virgül ile ayrılmış olarak gelen verileri bir dropdownlist kontrol içinde virgülden arındırılmış şekilde, virgülden önceki her eleman bir combobox elemanı olacak şekilde ekrana getirmek istiyorsun.  O zaman aşağıdaki kod işini görecektir.

     string isimler = "alattin,notify,temmuz,ismail,candan";
            string[] isimArray = isimler.Split(',');
            DropDownList1.DataSource = isimArray;
            DropDownList1.DataBind();

    isimler değişkeni veritabanından gelen veriyi temsil ediyor. ikinci satırda String'in split metodu ile virgül ile ayrılmış şekilde gelen veriyi bir array (dizi) içine yerleştiriyoruz. Split metodu, string.Split('ayıraç') şeklinde kullanılır. Ayıraç virgül, nokta, tire gibi herhangi bir karakter olabilir.

    Geriye sadece dropdown'a veri bağlama işi kalıyor. Dropdown'ın Datasource özelliği Array alabilir. Burada Datasource diyerek Dropdown kontrolünün veri kaynağını belirtiyoruz. DataBind() metodu ile veri bağlama işlemini tamamlıyoruz.

    alattin alattin (16984)
    7 yıl önce cevaplandı

    • Eyvallah abim benim :) İyi günlerin dostu kötü günlerin düşmanı. Süper kahraman gibisin abi be :D notify 7 yıl önce
    • bu gazla 5 soru daha cevaplarım :) alattin 7 yıl önce