Assoc komutu nedir, ne işe yarar?

Windows işletim sisteminde assoc komutu nedir?

Windows işletim sisteminde assoc komutu nasıl kullanılır?

murat murat (12492)
8 yıl önce sordu

  • murat bey şimdi bir deneme için komutu cmd komut istemine girdim tarama yapıyor uzun sürüyormu candan 8 yıl önce
  • sistemin hızına göre uzun veya kısa olabilir, bu başlık daha önce açılmış yeni fark ettim. Düzenledikten sonra sileceğim. murat 8 yıl önce
  • Başlığı silemedim, yetkim yokmuş :) Başka bir çözüme cevireyim bari. murat 8 yıl önce
  • Açtığım başlık daha önce açıldığından içeriği değiştirilmiştir. murat 8 yıl önce

Toplam 1 Cevap

Windows 10'da komut istemi nasıl yönetici olarak çalıştırılır?

Assoc nedir?

Assoc, komut istemi üzerinde çalıştırılan ve dosya uzantıları ile hangi uygulamaların eşleştirildiğini gösteren bir komuttur. Windows işletim sisteminde dosya uzantıları birlikte açılabilecekleri programlar ile eşleştirilir. Örneğin .txt uzantılı dosyalar Not Defteri uygulaması ile eşleştirilir.  Herhangi bir .txt dosyasını tıkladığınızda otomatik olarak Not Defteri uygulaması bu dosyanın içeriğini görüntüler.

Assoc komutu nasıl kullanılır?

Assoc komutunu uygulamak için şu yolu izleyin

  1. Windows ve Ru tuşlarına basın.
  2. Çalıştır penceresine cmd yazın.
  3. Enter tuşuna basın.
  4. Komut istemine şu komutu yazın ve enter tuşuna basın:
    assoc
  5. Bu işlemden sonra ekrana uzantılar ve ilişkili uygulamalar gelir. Pencere çok hızlı akacaktır. Sayfalama yapmak ve space tuşua bastığınızda sayfa sayfa geçiş olması için komutu şu şekilde kullanabilirsiniz:
    assoc |more
  6. Komut sonunda ekrana şu şekilde bir rapor gelir:
    .jpg= irfanview.jpg
  7. Buradan .jpg uzantılı dosyaların İrfanView programı ile eşleştiğini anlayabilirsiniz.

Assoc komutu DOS, yani komut istemi altından dosya ilişkilendirmelerini görmek için kullanabileceğiniz kullanışlı bir komuttur.

murat murat (12492)