asus anakart sorunu

Merhaba benim Asus P8B75-M LX  anakartım var buna ps/2 klavye bağlı.

Bilgisayarı ilk açışta klavye ışıkları sürekli yanıp sönüyor ve pc açılmıyor klavye kablosunu takıp çıkartarak birkaç denemeden sonra açılıyor. Usb klavye ile de denedim yine açılmıyor çözüm bulabilir misiniz?

Bios güncellemesi yaptım sonuç değişmedi.

teknoshow teknoshow (1)
10 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Klavyenizin ışıkları başlangıçta yani POST (Power On Self Test) aşamasında (İşletim sistemi yüklenmeye başlamadan) yanıp sönüyorsa be POST ekranı geçmiyorsa:

    1. Anakartınız zarar görmüş olabilir.
    2. Statik yük sorunu yaşıyor olabilirsiniz.
    3. PSU yani güç birimi yetersiz kalıyor olabilir.

    ps2 klavye

    Anakartın Zarar Görmesi:

    PS/2 klavyeler tak çalıştır cihazlar değillerdir. Yani PS/2 klavyeyi takarken ve çıkartırkan mutlaka bilgisayarınızın kapalı olması gerekir.

    PS/2 klavyeleri bilgisayar açıkken takar veya çıkartırsanız anakartınızın zarar görme ihtimali vardır.

    Statik Yük: Bazen bilgisayar kasanız üzerinde oluşan statatik yük de sorun yaratır bu gibi durumlarda, iyi bir topraklama yapmak, toprak hatta sahip elektrik sistemi kullanmak zorunlu olur.

     Bilgisayarınıza bağlı tüm kabloları çekin. Elektrik  kabloları özellikle 30dk-60dk arasında bilgisayarınızı elektrik kablosu çekili şekilde bekletin. Sonra elektrik kablosunu takarak bilgisayarınız açılıyor mu kontrol edin.

    Eğer bilgisayarınız sorunsuz bir şekilde açılırsa, bir statik yük sorunu ile karşı karşıyasınız demektir. Bilgisayarınızın bağlı olduğu elektrik hattını topraklatmanız gerekecektir ki bunu bir elektrik teknisyeni yapabilir.

    Yetersiz PSU:

    Bilgisayarınızın güç birini yetersiz kalıyor olabilir. Yeni bir PSU almanız gerekebilir.

    hakan hakan (15424)