Asus Anakartlarda BIOS güncelleme nasıl yapılır?

BIOS güncelleme nedir, BIOS güncelleme yapmak gerekli midir?

BIOS güncelleme nasıl yapılır?

ismailsarp ismailsarp (6010)
7 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    BIOS bilgisayarın ROM(silinemeyen) belleğinde saklanan ve anakart üzerindeki donanımları kontrol etmemizi sağlayan bir çeşit arayüz olarak tanımlanabilir.Ayrıca BIOS bilgisayarımızdaki Harddisk, CD/DVD, USB veya çeşitli araçlardan bilgisayarı başlangıç(boot) etmemizi ve bu şekilde işletim sistemini başlatmamızı sağlar.

    Kısacası BIOS anakart üzerindeki tüm donanımı denetler ve üzerinde değişiklik yapılmasını sağlar.BIOS olmadan anakart üzerindeki donanımlar kontrol edilemez ve bilgisayar hangi aygırın ne iş yaptığını nasıl çalışacağını bilemez.Gerekli bir yazılımdır.

    BIOS Güncelleme nedir, gerekli midir?

    Bilgisayarın BIOS unu güncellemek;

    • Anakartın daha kararlı çalışmasını
    • Bazı donanımlarda çıkan uyumsuzlukları gidermeye
    • Anakart üretiminden daha sonra çıkan donanımların tanınır hale gelmesini

    sağlar.Bu sebeple BIOS güncellemek yararlı ve bazı durumlarda gereklidir.

    Asus Anakartlarda BIOS güncelleme nasıl yapılır?

    Aşağıdaki adımları sırası ile takip ederek BIOS güncelleme işlemini yapabilirsiniz.

    Adım 1:Anakartınızın modeline göre BIOS sürücüsünü indirin

    Anakartınızın Modelini bulun.örneğin Asus M5A97 EVO. Model ismini en sağlıklı yoldan bulmak için bilgisayarınızın içini açın ve anakart üzerindeki model numarasına bakın.AIDA64 gibi yazılımlarda anakart modelini göstereceklerdir.Ancak V1.0 V2.0 gibi ayrıntılı farkları göstermeyebilirler.

    • Model ismi bulunduktan sonra anakart üreticinin sitesine gidin ve anakart modelinizi yazarak, anakartınıza ait sürücü sayfaya ulaşın.
    • Genelde anakart sayfasında Destek ardından Sürücüler(Driver) Download kısmı bulunur buraya tıklayın.
    • İşletim sistemi seçimi aslında önemli değildir ancak yine de kullandığınız işletim sistemini seçin.Çıkan sonuçtan BIOS sürücülerine tıklayın.En son çıkan BIOS sürümünü Download diyerek indirin.
    • indirdiğiniz .zip veya .rar uzantılı dosyayı dizine çıkartın.Ardından dizine çıkartılan klasöre gidin ve .CAP veya .ROM gibi uzantılı dosyayı USB Flash Diskinize kopyalayın.

    Adım: 2 BIOS a girin ve USB üzerinden BIOS güncellemesini başlatın

    • USB Flash diske gerekli BIOS sürücüsü eklendikten sonra, USB Flash diski bilgisayarınızda takılı bırakarak bilgisayarınızı yeniden başlatın.
    • Bilgisayar başlangıcında DEL veya F2 tuşuna birkaç kez basarak BIOS menüsüne girin.
    • BIOS açılmasının ardından UEFI BIOS a sahipseniz Advanced BIOS (F7) yazısına tıklayarak gelişmiş BIOS menüsüne gelin.
    • BIOS üzerinden Tool kısmında Asus EZ Flash Utility kısmını bulun ve enter ile girin.
    • Şimdi EZ Flash Utility Flash Diski tarayarak attığınız .CAP veya .ROM dosyasını görecektir.Bulanan BIOS dosyasına üzerine gelerek enter e basın.
    • Gelen kabul bildirimine Ok veya Yes deyin.
    • Gelen BIOS güncelleme sorusuna tekrar Ok veya Yes deyin.
    • Şimdi BIOS güncellemesi başlayacaktır.Bittiğinde baraşırılı(succesfully) bildirimi verdiğinde Ok butonuna basın ve bilgisayarın yeniden başlamasını sağlayın.

    BIOS güncelleme ardından BIOS menüsüne tekrar girerek BIOS versiyonundan güncellemenin olup olmadığnı kontrol edebilirsiniz.

    ismailsarp ismailsarp (6010)