Asus bios güncelleme nasıl yapılır?

Asus anakartlarda Bios güncellemesi nasıl yapılır?

Aşağıdaki çözümde Asus Sabertooth X58 anakart üzerinde bios güncellemesi nasıl yapılır anlatılmıştır. Diğer Asus anakartlarda da Bios Güncelleme benzer şekilde yapılabilir.

hakan hakan (15424)
10 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Bios (Basic Input and Output System) kelimesinin kısaltmasıdır. Bios, gelişmiş güç yönetimi, overclock ayarları, açılış önceliği gibi sistem donanım ayar bilgilerini saklar.

    Bilgisayarınızı ilk aldığınızda Bios ayarları varsayılan olarak en iyi şekilde çalışmak üzere ayarlanmıştır. Bu sebepten ne yaptığınızı bilmiyorsanız Bios ayarlarınızı değiştirmemeniz önerilir.

    Ne zaman Bios ayarları değiştirilmelidir?

    • Açılış aşamasında bir hata ile karşılaşıyorsanız
    • Yeni taktığınız donanım Bios ayarı gerektiriyorsa
    • Açılış önceliğini değiştirmeniz gerekiyorsa,

     bios ayarlarını değiştirmelisiniz.

    Bios Güncelleme

    Anakart üreticileri zaman zaman Bios yazılımı üzerinde iyileştirme veya hata giderme yaparlar. Bu durumlarda Bios güncelleme yapmak mantıklıdır.

    Bios güncelleme işlemi anakart üzerinde Bios'un çalışması için gerekli olan yazılımın güncellenmesidir. Bios güncellemesi riskli bir iştir. Bazı potansiyel tehlikeleri barındırır. Bu tehlikelerin farkında olarak Bios güncelleme yapılmalıdır. Eğer kullandığınız Bios sürümü ile bir sorun yaşamıyorsanız Bios Güncellemesi yapmamalısınız.

    Bios güncellemesi yapmalı mıyım?

    İhtiyacınız varsa, kullandığınız donanımlardan biri Bios güncellemesine ihtiyaç duyuyorsa, Üreticinin çıkartmış olduğu Bios güncellemerinde yaşadığınız bir soruna çözüm sunulmuşsa Bios güncellemesi yapılmalıdır.

    Düzgün çalışan, sorunsuz bir sistemde Bios güncellemesi gerekli değildir.

    Bios güncellemesi riskli mi?

    Bios güncellemesi tehlikeli bir işlemdir. Güncellem sırasında bilgisayarınızı kapatmamalı, elektirğini kesmemelisiniz.

    Asus Bios Güncelleme nasıl yapılır?

    Asus anakartlarda Bios güncellemesi Windows ortamından veya USB üzerinden yapılabilir.

    1. Asus Update yazılımı ile Windows üzerinden Bios güncellemesi
    2. Asus Ez Flash 2 ile USB sürücü üzerinden Bios güncellemesi

    yapmak mümkündür.

    Asus Update yazılımı

    Asus Update yazılımı anakart Bios'unun yönetilmesine, indirilmesine güncellemesine olanak sağlar.

    Asus Update yazılımı

    1. Geçerli Bios yazılımını kaydetmeye
    2. En son Bios sürümünü internetten indirmeye
    3. Bios'u indirilmiş Bios dosyasından Güncelleme
    4. Bios'u doğrudan internet üzerinden güncellemeye
    5. Mevcut Bios bilgilerini

    görüntülemeye yarar.

    Asus Update yazılımını buradan indirebilirsiniz.

    1. Linkde açılan pencereden OS yazan bölümde işletim sisteminizi seçin.
    2. Utilities seçin.

    ASUS Update V7.18.02 for Windows 32/64bit XP & 32/64bit Vista& 32/64bit 7 sürümünü tıklayın.

    1. Kücük bir pencere açılacaktır.
    2. Click here to begin: download the installer. yazan yere tıklayın.
    3. Öncesinde AsusInstaller.exe adlı bir yazılım indirilecektir. Önce onu kurun.
    4. Kurulum bittikten sonra ASUS Update V7.18.02 tıklayın. indirme başlayacaktır.

     ASUS Update V7.18.02 Programını kurun.

    Windows üzerinden Asus Bios Güncelleme
    Bios güncellemesi sırasında internete bağlı olun ve kesinlikle bilgisayarınızın elektriğini kesmeyin.

    Dikkat edilmesi gerekenler:

    1. Tüm programları kapatın.
    2. Antivirüs programlarını kesinlikle kapalı konuma getirin.

    Bios Güncellemesine başlama:

    1. Asus Update yazılımını çalıştırın.
    2. Asus update içerisinden menüden Update Bios From the Internet seçin. Next tıklayın.
      Asus Bios Güncellemesi - Windows üzerinde Bios güncellemesi
    3. Bir sonraki sayfadan bir ftp sunucu seçin.Next tıklayın.
      Asus Bios Güncelleme - ftp sunucu seçin
    4. Açılan pencereden güncellemek istediginiz Bios versiyonunu seçin. En yüksek versiyonu seçebilirsiniz. Tarihi en yeni olan en son çıkan Bios güncellemesidir.
      Asus Bios Update - Bios versiyonu seçme

    Bu işlemden sonra Asus Update yazılımı Bios güncellemesi için gerekli yazılımı internetten indirecektir ve Bios güncellemesini tamamlayacaktır. Dilerseniz Bios dosyasını siz indirerek de güncellemeyi gerçekleştirebilirsiniz.

    Bunun için ilk aşamada Update Bios a file (Bios'u dosya ile güncelle) seçmelisiniz. Sonraki aşamada sabitdisk üzerine kaydettiğiniz Bios dosyasını seçmelisiniz.  Doğrudan internet üzerinden indirerek Bios güncelleme yapmanız önerilir.

    Asus Ez Flash 2  ile Asus Bios Güncelleme

    Asus Ez Flash 2 işletim sistemi tabanlı bir yazılım veya Açılabilir Disk üzerinden işlem yapmanız gerekliliğini ortadan kaldıran doğrudan Bios üzerinden Bios Güncellemesine olanak sağlayan bir özelliktir.

    Gerekli :
    Bu işleme başlamadan önce Asus sitesinden güncel Bios yazılımını indirmeniz gerekmektedir.
    USB sürücü Fat 16 veya Fat 32 formatında ve tek bölüm olmalıdır.

    1. Asus Bios Güncelleme için önce  Bios dosyasını indirmelisiniz.
    2. Asus Bios güncelleme dosyası indirmek için buraya tıklayın.
    3. Ama kutusuna anakart modelini yazın (örneğin  Sabertooth )
    4. Ama soruçlarından modelinizi tıklayın.
    5. İşletim sistemini seçin ve açılan yeni sayfada Bios seçin.
    6. En son sürümü veya ihtiyacınız olan sürümü seçin (Sabertooth x58 için en son sürüm 2012.08.29)
    7. İndirdiğiniz Bios dosyasını USB belleğe kaydedin.
    8. USB belleği bilgisayarınıza takın ve bilgisayarı yeniden başlatın.
    9. Windows açılmadan önce yani POST ekranında ALT ve F2 tuşlarına birlikte basın.
    10. Bios programına girin ve Tools menüsünden Ez Flash 2 yi seçin ve enter tuşuna basın.
      Asus Bios Güncelleme - AZ flash 2 ile Bios güncelleme
    11. TAB tuşuna basarak BIOS dosyasının olduğu sürücüyü seçin.
    12. BIOS dosyası bulunduğunda EZ Flash 2 yazılımını otomatikman Bios güncellemesine başlayacaktır.
    13. Bios Güncellemesi bittiğinde Ez Flash 2 yazılımı otomatikman bilgisayarınızı yeniden başlatacaktır.

    hakan hakan (15424)