ASUS K52Jc laptop USB'den nasıl açılış yapabilirim?

dediğim gibi asus K52Jc marka bilgisayarda bios ayarlarına dokunamıyorum hemen hemen hepsi kilitli benim ihtiyacım olan şey usb önceliğini değiştirme linux kuracağım pc uefi destekli değil bu yüzden biosa muhtacım öncelik değiştirmede seçenek olarak HDD ve DVD var dvd yi denedim fakat sonuç alamadım.

semm65 semm65 (85)
5 yıl önce sordu

    Toplam 2 Cevap

    Asus K52Jc laptop'u USB'den açmak için şunları yap:

    1. Bilgisayarın kalıyken USB diski bilgisayara tak.
    2. Bilgisayarı aç. Bilgisayar açılır açılmaz sürekli F2 tuşluna bas ve çek. Ta ki BIOS ekranı gelene kadar.
    3. Daha sonra  ok tuşları ile BOOT sekmesine gel.
    4. Burada yine ok tuşlarını kullanarak Hard Drive BBS Priorites seçeneğine gel ve enter tuşuna bas.
    5. BOOT Option #1 Boot Option#2 gibi seçenekler göreceksin.BOOT Option #1 üzerine gel ve enter tuşuna bas.
    6. Açılan pencereden USB diskini seç.
    7. F10 tuşuna basarak ayarları kaydet ve çık.

    Artık bilgisayarın USB üzerinden açılacaktır.

    Eğer 5. aşamada USB sürücü görünmüyorsa başka bir USB Flash ile denemelisin. BIOS sürücünü tanumıyor olabilir. Veya USB FLash'ı farklı bir porta takabilirsin.

    murat murat (12492)
    5 yıl önce cevaplandı

    • evet o seçenekler var ve usb görünüyor fakat üstüne klavye tuşlarıyla gelinmiyor sanki kilitli gibi semm65 5 yıl önce
    • Video çekmen mümkün mü? @semm65 murat 5 yıl önce
    • deneyeceğim semm65 5 yıl önce

    Bilgisayarında hali hazırda var olan işletim sistemi Windows 10 mu? Windows 10 ise eğer, BIOS'ta Secure Boot diye bir özellik var, onu kapatmalısın. Secure Boot açıkken, bilgisayara Windows dışında herhangi bir işletim sistemi kurulamaz.

    omercik omercik (9418)
    5 yıl önce cevaplandı

    • nasıl yapıcam detaylı anlatırmısın ayrıca şuan nvidia sürücüsünüde kuramıyor biosu güncellemem lazım ayarıca baktım az önce öyle bir seçenek yok biosta semm65 5 yıl önce
    • BIOS içinde güncelleme diye bir ayar olmaz ki. Sen Linux kurmadan önce iyice araştırdın mı? Nasıl kurulur ne yapmak lazım vs. Öyle "hadi linux kurayım" demekle olmaz bu işler omercik 5 yıl önce
    • evet iyice araştırdım flashla boot edilip atılacakmış bende denedim fakat dediğim gibi flash seçeneği bios da görünmüyor bu yüzden atamıyorum demin bios pilini çıkardım biraz bekledim yine olmadı semm65 5 yıl önce
    • Bu konuda en iyi @murat @hakan @temmuz yardımcı olur sana. omercik 5 yıl önce
    • @murat aşağıda bilgi vermiş. Önce bu yontemin denenmesinde fayda var. Eğer sorun devam ediyorsa tekrar duruma bakmak lazım @semm65 hakan 5 yıl önce
    • yöntem denenmedi çünkü boot secure dahil hemen hemen bütün bios ayrları kilitli açılmıyor üstüne gidemiyorum @hakan semm65 5 yıl önce