Asus laptop çok geç açılıyor. Ne yapmalıyım, nasıl çözülür?

Son günlerde laptopum çok geç açılmaya başladı.normalde 20 sn içinde açılırken bazen açılışı 10dk yi bulabiliyor.Virus taramasını kaspersky eset gibi antivirus programlarıyla yaptırdım sonuçlar temiz zaten bilgisayar açılınca herhangi bir kasma yapmıyor sadece Asus Ekranından sonra gelen siyah ekranda cok uzun sure kalıyor .Windows 10 pro kullanıyorum ve duzenlı guncelleştirme yapıyorum sistemdeki bütün sürücüler guncel 8g ram var amd fx 7600p işlemciş ve R7 270Dx ekran kartı var .Sistem başlangıç onarımından yapmayı denedim fakat oraya girince laptop direk kapanıyor sorun nedir ? yardımcı olursanız çok makbule geçer

ilkay431 ilkay431 (1)
6 yıl önce sordu

  • Bilgisayara yükledegin programlardan dolayıda olabilir başlangıç programlarına bak orda deqeri yüksek olanları işe yaramıyorsa devre dışı bırakmanı öneririm.. krsn 6 yıl önce
  • Kontrol ettim ama zaten 3program açılıyor başlangıçta ilkay431 6 yıl önce

Toplam 3 Cevap

merhaba

wise care adlı programı deneyebilirsin çok iyi bir program.

suan mobildeyim link koyamıyorum :(

temmuz2004 temmuz2004 (47)
6 yıl önce cevaplandı

  • merhaba...önerin için teşekkur ederim ama ben zaten advanced system Care nin full surumunu stabıl olarak kullanıyorum ordaki araçlar ile gerek diskbirleştirme gerek disk hatalarını tarama veya kayıt defteri sorunları ile ilğili taramaları defalarca yaptırdım fakat sonuç aynı ilkay431 6 yıl önce

  • CHKDSK ve sfc /scannow mantıklı geldi deneyeceğim Teşekkürler:) ilkay431 6 yıl önce
  • Kolay gelsin :) @ilkay431 temmuz 6 yıl önce
  • Sistem Geri Yüklemede önemlidir. O vasıta ile PC'yi problemler öncesi bir zamana geri alabilirsin @ilkay431 temmuz 6 yıl önce
  • Malesef Sistem geri yükleme yaparken bilgisayar kendi kendine kapanıyor @temmuz ilkay431 6 yıl önce
  • Bir windows yükleme medyası ile PC'yi başlatır ve o şeklide kurtarma seçeneklerine girersen bu bahsettiğin kendi kendine kapanma olmaz/olmaması gerekir. Ayrıca kurtarma medyası açılış ile sfc /scannow aracının başarılı sonuçlanmasıda garantili olur (Kurtarma medyası olarak kullanacağın DVD veya flash bellek mutlaka PC'de yüklü olan işletim sistemi sürümüyle aynı olmalıdır. Mimaride buna dahil (x86 veya x64 gibi) @ilkay431 temmuz 6 yıl önce
  • Eğer bir donanım problemi yoksa gösterdiğim yollardan mutlaka (veya çok büyük ihtimallerle) çözüme ulaşılır. Zaten bunlarda başarılı olmazsa PC'ye format atılarak işletim sisteminin yeniden yüklenmesi gerekecektir @ilkay431 temmuz 6 yıl önce
  • Pardon, çözümsüzlük halinde format tek yol olur demiştik ama bunu şöyle düzeltmek veya açık hale getirmek daha iyi olur: Formattan kastım kurtarma seçeneklerinden sistemi "Sıfılama" dır. Yoksa windows 10 işletim sisteminde bir yükleme medyası ile bilinen ve klasik şekliyle bir format gerekmez @ilkay431 temmuz 6 yıl önce
  • Format atmak benim içinde en son çare tabi... ben de tam flash bellege windows 10 yazıyordum sfc/ scannow komutunu verdim ama işe yaramadı chkdsk de aynı şekilde... Sorunun donanım kaynaklı oldugunu bende çok düşündüm özellikle harddisk badsector den çok şüphelrndim fakat hem tarama yaptırdım hemde kullanırken böyle bir sorunla karşılaşmadım ve ayrıca donanım kaynaklı olsa bilgisayar çalışırken de hata vermesi gerekirdi ben böyle bir hata almadım ayrıca çalışırken gayet stabil çalışıyor fifa 18 gibi oyunları dahil oynatıyor @temmuz ilkay431 6 yıl önce
  • "İşe yaramadı" bilgisi çok açıklayıcı değil. Mesela sfc /scannow taraması % 100 tarama gerçekleşemez, işe yaramaz veya (% 100 gerçekleşir) ama bir doğruma problemi görülmediğini belirten mesaj ile sonlanır ve sonuçta yine işe yaramaz. Hangisi? Eğer birincisi ise onun için daha önce belirmiştim kurtarma medyası ile başlatarak sfc /scannow taraması gerekebilir diye. Ve tekrar ediyorum eğer bu çözüm yollarından bir sonuç elde edemezsen mevcut işletim sistemi içerisinde sorun giderme/kurtarma seçeneklerinden "Sıfırlama" yoluna gidersin @ilkay431 temmuz 6 yıl önce
  • bu komut %100 tamamlandı fakat bir sorun bulamadı işe yaramadıdan kastım benim sorunuma çözüm olmadığını vurgulamaktı ilkay431 6 yıl önce

Windows 10 diskini flas bellege yazdırdım ve format atar gibi boot ettim bu bölümde bilgisayar ı onar dedim onarmak için aygıt sürücüsünü seç dediğimde laptop yine kapandı sorun donanım kaynaklı olabilir mi? bilmiyorum önemli bir detay mı ama lapyop da batarya yok

ilkay431 ilkay431 (1)