ASUS laptopum aşırı derecede kasıyor

K555U SERİSİ ASUS LAPTOPUM, 8 GB RAM, 4 GB EKRAN KARTI, 1 TB HAFIZA, İ5 İŞLEMCİ ÖZELLİKLİ LAPTOPUM İÇERİSİNDE SADECE BLUESTACKS VE PUBG YÜKLÜ OLMASINA RAĞMEN AŞIRI DERECEDE KASIYOR, OYUN OYNARKENKİ KASMADAN BAHSETMİYORUM YALNIZ, AÇILIRKEN KENDİNE GELENE KADAR 5 DAKİKA GEÇİYOR, HERHANGİ BİR UYGULAMAYA VEYA OYUNA GİRERKEN AÇILANA KADAR NEREDEYSE 1 DAKİKA GEÇİYOR, HA BU ÖZELLİKLER İLE AŞIRI DERECEDE ÜST BİR PERFORMANS BEKLEMİYORUM ZATEN FAKAT BENİM TELEFON BUNDAN DAHA HIZLI DİYEBİLİRİM, DAHA ÖNCEDEN 600 GB LIK ALAN KULLANILIYORDU YİNE AŞIRI KASMA VARDI SIFIRLAYAYIM DEDİM BELKİ HIZLANIR FAKAT SIFIRLADIKTAN SONRA ŞUAN TOPLAMDA 100 GB LIK ALANIN DOLU OLMAMASINA RAĞMEN KASMA DERECESİ AYNI, BU SORUNU NASIL ÇÖZEBİLİRİM? BU KADAR KASMAMASI İÇİN NE YAPMAM GEREKİR? YARDIMCI OLURSANIZ SEVİNİRİM.

veysi2023 veysi2023 (149)
5 yıl önce sordu

  • Bilgisayarında antivirüs programı kullaniyor musun?Kaç tane antivirüs programı kullanıyorsun?daha önce antivirüs programı kurup yükledin mi? darkcrak 5 yıl önce
  • Mcafee vardı çok fazla bildirim gönderdiğinden sildim, şuan sadece avast var sanırsam o da etkin değil veysi2023 5 yıl önce
  • @veysi2023 bilgisayarla telefonu kıyaslama, arada çok fark var. ilkaybaki 5 yıl önce
  • benim pc o kadar ağır ki telefondan da ağır diyebiliyorum veysi2023 5 yıl önce

Toplam 3 Cevap

Bence onun sıkıntısı disk. Ezbercilğe karşıyım şimdi ezberden konuşuyor gibi olmayayım ama tecrübe ettiğim için yazmak istedim. Benim de ASUS laptopum var. HDD'sini çıkarıp onun yerine çok daha hızlı bir SSD disk taktım. Şimdi açılması ve kendine gelmesi en fazla 15 saniye sürüyor. Gözle görülür derecede fark hissettim.

Tavsiyem eğer sen laptop içi açabiliyorsan sen tak, veya bi bilgisayarcıdan da yardım alabilirsin.

omercik omercik (9418)
5 yıl önce cevaplandı

  • peki ssd disk marka model fark eder mi yani herhangi bir ssd disk takarsam uyumlu olur mu? bir de senin laptopun da batarya çıkarılabilir mi? ben geçenlerde laptopu açtım arkasındaydı batarya acaba çıkarırsa direk prize bağlayarak çalışır mı? veysi2023 5 yıl önce
  • ssd disk fiyatlarına baktım 1 tb olanı yaklaşık 800 tl zaten laptopu 2700 e almıştım 2 .5 sene önce yani bence değmez veysi2023 5 yıl önce
  • Laptopun bataryası çıkabilir değil benimki. 1 TB'lıklar baya pahalı oluyor doğru ama ben arşivci olmadığım için 120 GB'lık yetmişti. SanDisk SSD Plus 120 GB aldım. Şöyle yapabilirsin mesela, 120 GB'lık SSD takarsın. Sonra laptopun CD girişine HDD takma aparatları var. Bu sayede 1 TB'lık hard diskini de ziyan etmemiş olursun. Yani 1 TB'lık diskin yine bilgisayarda olacak, CD girişinin yerinde takılı olacak. Windows ve programların SSD'nin içinde kalacak. Tabi laptopun CD girişinden feragat edebilirsen. Aklıma gelen en mantıklı bu @veysi2023 omercik 5 yıl önce
  • cd girişi şuan için önemsiz fakat işe yarayabilir bu yüzden ondan vazgeçmek yerine ssd disk dışında hızlandırmanın farklı bir yöntemi yok mu acaba, 4 gb ramli 500 gb hafızalı laptoplar bile bu kadar kasmıyor bunun sorunu başka bence ama nedir bir türlü çözemedim veysi2023 5 yıl önce

adwcleaner indir tarama yap virüs varsa cıkar encok virüs oldugunda ısınır kasar

https://www.malwarebytes.com/adwcleaner/

kemal00 kemal00 (24)
5 yıl önce cevaplandı

  • teşekkür ederim tavsiyenizi deneyeceğim, telefonlar için var da bilgisayarlar için de ram temizleyici yani hızlandırcı bir uygulama yok mu aradım bulamadım da veysi2023 5 yıl önce

Bilindik markalardan SSD almanı öneririm JameSDonkey alma derim alan insanlarınn bi kısmı şikayetçi. Kingston, ADATA Samsung gibi markalardan SSD al.

infinity infinity (402)