ASUS laptopumdaki harici ekran kartını sistem görmüyor

Arkadaşlar merhaba, ASUS X550DP model bir laptopum var. Ekran kartım olan AMD Radeon HD 8670M'in sürücüsünü AMD'nin resmî web sitesinden indirip sorunsuz bir şekilde kurdum fakat masaüstünde boş bir yere sağ tıklayıp Radeon Settings'e girmeye çalıştığım zaman "Radeon Settings are currently not available" hatası alıyorum.

Ekran görüntüsü: https://i.hizliresim.com/Oydv4z.png

Ayrıca Aygıt Yöneticisi'nde 8670M yerine 8600M olarak gözüküyor, bu normal mi?

Ekran görüntüsü: https://i.hizliresim.com/By9ajD.png

AMD A10-5750M APU (Quad Core - 2.5GHz up to 3.5GHz on Turbo Mode)
AMD Radeon HD 8650G + 8670M Dual Graphics (2GB VRAM)
DDR3 8GB RAM

kadir03 kadir03 (1)
6 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Senin ekran kartını 8670M yerine 8600M olarak algıladığı doğru değil. Zira orada bahsedilen 8600M sadece bir model ve sürüm ekran kartı değil, bir seriyi kapsar (8600M Series). Bu demektirki 8600M Series olarak kategorize edilen sürücü 8670M dahil olmak üzere tüm 8600 ile başlayan AMD ekran kartı serisi için geçerli ve uyumlu sürücüdür. Bunun için "nema problem" diyelim ve geçelim.

    Geçerli Redeon ayarlarına ulaşılamaması iile alakalı hata mesajının sebebi ise bir sürücü problemi değilde bir yazılım (software) problemine benziyor. Bu problem sürücünün doğru çalışmasını engellemez ama ekran kartı ile alakalı bazı ince ayarları yapamamana sebep olur. Bu problemin aşılması için -sürücü yüklemesi zaten tamam- ayrıca alakalı Redeon yazılımını bularak sistemine yüklemelisin (Ben Ati ekran kartı kullanmadığım için o yazılımı bulabilmen konusunda sana yardım edemiyorum. Ekran kartının resmi destek sayfasından araştırarak bulabilirsin).

    temmuz temmuz (12505)