ASUS X550VX mi yoksa ACER F5-573G-5105 Hangisini almalıyım?

1.)ASUS X550VX CORE İ7 6700HQ 2.6GHZ-16GB RAM-1TB HDD-GTX950M 4GB-15.6"W10 NOTEBOOK

link : http://www.vatanbilgisayar.com/asus-x550vx-core-i7-6700hq-2-6ghz-16gb-ram-1tb-hdd-gtx950m-4gb-15-6-w10-notebook-24194.html#genel-bakis

2.)ACER F5-573G-5105 15.6 inç Ekran Intel® Core™ i5-7200U İşlemci 8GB 1TB 4GB GeForce 940MX Win10 Notebook

link: http://www.vatanbilgisayar.com/asus-x550vx-core-i7-6700hq-2-6ghz-16gb-ram-1tb-hdd-gtx950m-4gb-15-6-w10-notebook-24194.html#genel-bakis

Bu iki notebook arasında kaldım

acerin işlemcisi i5 son nesil, daha ucuz ekran kartı 4GB GeForce 940MX

asus un işlemcisi i7 ama son nesil değil , daha pahalı ekran kartı : 4GB GTX 950M

hangisinin ekran kartı daha iyi ? sanırım gtx serileri oyun için üretilen ekran kartları

Hangisini tavsiye edersiniz neden ?

mutecessis mutecessis (216)
7 yıl önce sordu

  • cpu karşılaştırma link :http://www.microsofttranslator.com/BV.aspx?ref=IE8Activity&a=http%3A%2F%2Fcpuboss.com%2Fcpus%2FIntel-Core-i7-6700HQ-vs-Intel-7200U mutecessis 7 yıl önce
  • gpu karşılaştırma (fakat bunlar 2gb üzerinden karşılaştırılmış linki: http://www.game-debate.com/gpu/index.php?gid=3455&gid2=2803&compare=geforce-940mx-2gb-vs-geforce-gtx-950m-2gb mutecessis 7 yıl önce

Toplam 1 Cevap

Verdiğiniz karşılaştırmada Asus hissedilir derecede daha üstün olacak.Asus Notebook ta;

  • 6700HQ işlemcisini kullanılıyor.Sonundaki Q eklentisi bu işlemcinin gerçek 4 çekirdekli olduğunu gösteriyor.İşlemci fiziksel olaral 4 çekirdek ve sanal olarak da 4 çekirdek toplamda 8 çekirdekli yapıda.Notebooklarda genelde 2 çekirdekli Core i7 işlemciler kullanılır.Örneğin 7500U.Bu açıdan Asus Notebook da kullanılan işlemci Acer tarafındaki işlemciye kıyasla bariz farkla üstün.
  • Ayrıca Asusta kullanılan GTX 950M ekran kartı 128-Bit veriyolu kullanıyor.940 MX te ise 64 Bit veriyolu kullanılıyor.Bu da neredeyse FPS oranlarında 2 kata yakın artış sağlıyor.

Eğer ikisi arasında kalırsanız tartışmasız Asus seçebilirsiniz.

ismailsarp ismailsarp (6010)
7 yıl önce cevaplandı

  • Saolun "Sonundaki Q eklentisi bu işlemcinin gerçek 4 çekirdekli olduğunu gösteriyor.İşlemci fiziksel olaral 4 çekirdek ve sanal olarak da 4 çekirdek toplamda 8 çekirdekli yapıda" gerçek çekirdek , fiziksel çekirdek ,sanal çekirdek ne anlama geliyor farkları nedir? mutecessis 7 yıl önce
  • Normalde her çekirdek tek bir izlek(iş parçacığı) yürütebilir.Yani basitçe tek çekirdek tek işlem yapabilir.Intel Core i serilerinde Hyper Threading teknoljisini kullanıyor.Bu teknoloji her çekirdeğe iki adet işlem yaptırılmasını sağlıyor.Bu da performansı olumlu olarak etkiliyor.Mesela sizin örnek verdiğiniz Acer işlemcisi gerçekte 2 sanal olarak 2(izlek) toplamda 4 çekirdek ten oluşur.4 işlem parçacığını yürütebilir.Asus notebook ise 4 gerçek çekirdek 4 sanal çekirdek(izlek) olmak üzere toplamda 8 çekirdektir.8 işlem parçacığını aynı anda yürütebilir.Kısacası bu teknolji sayesinde 4 çekirdekli bir işlemci 8 çekirdekli bir işlemci gibi davranır.Bu teknoloji %30 a yakın performans artışı sağlar. ismailsarp 7 yıl önce