atajitos kaldırma

atajitos kaldırma aşağıda resimli olarak anlatılmıştır. atajitos nedir? atajitos virüs mü?

atajitos.com tarayıcı korsanı bir web sitesidir. Ücretsiz yazılımlar ile birlikte bilgisayarınıza kurulur ve Chrome tarayıcınızın anasayfasını değiştirir. Chrome içinde ayarlara girmek ve değiştirmek istediğinizde bu seçenek yöneticiniz tarafından denetleniyor hatası ile karşılaşırsınız.Chrome tarayıcınıza yüklenen uzantıları da silemezsiniz.

atajitos kaldırma şu aşamalardan oluşacaktır:

  1. Malwarebytes anti-malware ile bilgisayardaki malware, virüslerin temizlenmesi
  2. HitmanPro ile malware yazılımlara karşı çifte kontrol
  3. Adwcleaner ile reklam yazılımlarının silinmesi
  4. Windows ilkelerinden atajitos kaldırma
  5. Kosayolların temizlenmesi: Chrome atajitos kaldırma, Firefox atajitos kaldırma, Internet Explorer atajitos kaldırma
cemkara cemkara (4215)
10 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    atajitos kaldırma

    atajitos.com denen tarayıcı korsanı son günlerde pek çok kullanıcının başına bela oldu. atajitos denen tarayıcı korsanı alışkın olunan temizleme yöntemleri ile temizlenemiyor.

    Google Chrome içinde ana sayfayı değiştirmek istediğinizde tüm ayarların kilitli olduğunu de değiştirmek istediğinizde bu seçenek yöneticiniz tarafından denetleniyor mesajı aldığınızı göreceksiniz. Chrome'da bu seçenek yöneticiniz tarafından denetleniyor mesajı almanızın sebebi atajitos denen illetin Windows güvenlik ilkelerinin içine kendini yazması ve buradan yapılacak işlemleri kısıtlamasıdır.

    Atajitos kaldırma adımları:

    Öncelikle bilgisayarınızdaki Malware yazılımlardan kurtulmanız lazım. Malware virüsleride içinde barındıran zararlı yazılımlardır. Eğer atajitos denen illet bilgisayarınıza bulaştıysa kesinlikle malware, adware yazılımlar bilgisayarınızda yüklü demektir. Önce bunları temizleyeceğiz.

    ADIM 1- ATAJITOS KALDIRMA: VİRÜS TEMİZLEME

    Bilgisayardaki virüslerin temizlenmesi, malwarelerin temizlenmesi:

    Eğer anasayfanız değiştiyse, bilgisayarınıza virüs, malware gibi zararlı yazılımlar bulaştı demektir. Öncelikle bu zararlı yazılımları temizlemelisiniz. Virüsleri temizlemezseni aşağıdaki işlemlerin bir anlamı kalmaz. atajitos.com'u kaldırsanızda geri gelecektir.

    1. Bilgisayarınıza Malwarebytes anti-malware indirin ve burada anlatıldığı gibi bilgisayarınızı taratın.
      Malwarebytes nedir nasıl kullanılır
    2. Çifte kontrol için bilgisayarınızı HitmanPro ile taratın. Farklı yazılımlar farklı virüsleri bulabilir. Bu sebepten çifte kontrol yapmalısınız.
      HitmanPro nedir nasıl kullanılır linkinden  HitmanPro'yu indirebilirsiniz.
    3. Adwcleaner ile bilgisayarınızdaki reklam yazılımlarını temizleyin.
      Adwcleaner nedir nasıl kullanılır

    Yukarıdaki işlemlerden sonra hâla atajitos denen tarayıcı korsanı karşınıza çıkacaktır. Hiç panik yapmayın.

    Şimdi son adıma geldiniz. Windows ilkelerini silmeniz gerekiyor.

    ADIM 2- ATAJITOS KALDIRMA: WINDOWS ILKELERİNİN SİLİNMESİ

    Bu aşama son ve önemli bir aşamadır. Bu işlem yapılmadan atajitosnden kurtulamazsınız.

    1. Masaüstünden Bilgisayarım'ı tıklayın.
    2. C:\ sürücünde Windows klasörünü çift tıklayın.
    3. System32 klasörünü çift tıklayın.
    4. C:\Windows\System32 klasöründe GroupPolicy klasörünü bulun. Eğer bu klasör görünmüyorsa klasör gizli demektir.
    5. Klavyenizden alt tuşuna basın.
    6. Yukarıda beliren Araçlar menüdünden Klasör Seçeneklerini tıklayın.
    7. Görünüm sekmesini tıklayın.
    8. Görünümde şu değişiklikleri yapın
      Gizli dosya, klasör ve sürücüleri göster işaretleyin
      Korunan işletim sistemi dosyalarını gizle (önerilen) işaretini kaldırın.
      Korunan işletim sistemi dosyalarını gizle (önerilen) işaretini kaldırın.
    9. Uygula butonu sonra da Tamam'ı tıklayın.
    10. Şimdi C:\Windows\System32 altında GroupPolicy klasörü görünecektir. Bu klasöre girin.
       C:\Windows\System32 altında GroupPolicy klasörü
    11. Machine klasörüne girin.
    12. Registry.pol dosyasını silin.
    13. Bilgisayarı yeniden başlatın.

    Bilgisayar yeniden başladığında atajitos illetinden kurtulmuş oluduğunuzu göreceksiniz.

    Eğer hâlâ sorun devam ediyorsa kısayollarıda kontrol etmenizde fayda var

    ADIM 3 - ATAJITOS KALDIRMA: VİRÜS TEMİZLEMETARAYICI KISAYOLLARINDAN ATAJITOS KALDIRMA

    Masaüstündeki Chrome,firefox, Internet explorer ikonlarını sağ tuşla tıklayın ve özelliklerine girin.  Burada Kısayol bölümünde bulunan Hedef - Target "http://atajitos.com" gibi olan ifadeyi silin.

    Firefox, Google Chrome, Internet Explorer gibi tarayıcılardan atajitos.com  kaldırma​

    Chrome Firefox Internet Explorer Kısayolları  atajitos.com kaldırma

    Bu işlemi kullandığınız tüm tarayıcı kısayolları için ayrı ayrı yapmalısınız.

    1. Başlatı tıklayın, arama bölümüne sırası Chrome yazın (veya firefox, Internet explorer).
    2. Arama sonucunda listelenen Google Chrome kısayolunu sağ tuşla tıklayın. Özelliklere girin.
    3. Hedef bölümünde yazan http://atajitos.com değerini silin

    Chrome atajitos kaldırma

    1. Chrome kısayoluna (Masaüstündeki Chrome ve Tüm programlar içerisindeki Chrome ikonu) sağ tıklayıp Özellikler'e tıklayın.
    2. Kısayol sekmesinde Hedef kısmında yalnızca "C:\Program Files\Google\Chrome\Application\chrome.exe" yazdığından emin olun.
    3. chrome.exe'den sonra  http://atajitos.com yazan bir alan varsa onu silin.

    Chrome  atajitos.com nasıl kaldırılır?

    Internet Explorer  http://atajitos.com kaldırma

    1. Masaüstün'deki  ve Tüm  programlar içerisindeki Internet Explorer kısayolunu sağ tıklayıp Özellikler'e seçin.
    2. Kısayol sekmesinde Hedef kısmında yalnızca "C:\Program Files\Internet Explorer\iexplore.exe" yazdığından emin olun.
    3. iexplore.exe dan sonra  http://atajitos.com varsa bunu silin.

    Internet Explorer atajitos.com​​  nasıl kaldırılır?

    Firefox atajitos.com kaldırma

    1. Firefox kısayoluna (Masa üstündeki  Firefox ikonu veya Tüm programlar içerisinde) sağ tıklayıp Özellikler'e tıklayın.
    2. Kısayol sekmesinde Hedef kısmında yalnızca "C:\Program Files\Mozilla Firefox\firefox.exe" yazdığından emin olun.
    3. Firefox.Exe den sonra http://atajitos.com varsa bunu silin.
      Firefox  atajitos.com nasıl temizlenir?

    Bize, facebook üzerinden beğenerek veya üye olarak destek olabilirsiniz.

    http://www.facebook.com/uzmanim.net

    Atajitos kaldırma: İlave bilgi

    atajitos nedir?

    atajitos tarayıcı korsanı olarak adlandırılan bir sitedir. Bu tür tarayıcı korsanı sitelerin amacı kendi sitelerine trafik oluşturmak ve hitlerini arttırmaktır.

    Merak etmeyin atajitos virüs değildir. Bilgisayarınıza zarar vermez. Bilgilerinizi çalmaz.  Fakat Google.com üzerindeki arama sonuçlarını değiştirmek ve sizi istediği içeriğe yönlendirmek gibi amaçlar barındırıyor olabilir. Yani siz Google üzerinde arama yaptığınızı düşünüyor olabilirsiniz fakat atajitos bu durumu etkileyebilir ve değiştirebilir.

    Bu sebepten dolayı bu tür tarayıcı korsanı siteleri Chrome, Firefox ve Internet Explorer tarayıcılarından hangisini kullanıyorsanız bu tarayıcıdan kaldırmanız önerilir.

    atajitos gibi siteler bu tür uygulamaların, zorla kendi sitelerini kullandırma isteklerinin biz internet kullanıcıları tarafından hoş karşılanmadığını bilmeleri ve bu tavırlarını değiştirmeleri gerekiyor.

    Lütfen sizler de bir program yüklerken dikkatli olun. Özellikle ücretsiz programları yüklerken kurulum aşamasında küçük puntolar ile reklam yazılımlarını ve tarayıcı korsanı siteleri bilgisayarınıza yükleyeceğini belirtir.  Dikkat etmezseniz bu yazılımlar bilgisayarınıza yüklenir.

    Yani siz tek bir program yüklediğinizi düşünürken aslında birden fazla programı bilgisayar yüklemiş olursunuz. Özellikle potansiyel istenmeyen yazılımlar ve reklam yazılımları son derece can sıkıcı olabilir.

    Bu programlar her zaman bu kadar masum olmayabilir.

    cemkara cemkara (4215)