ATi Radeon hd 3450 Windows 7 32 bit Catalyst Driver kurma sorunu

merhabalar her zaman yaptığım ekran kartı driverımı güncellemek için ddu ile önceki driverımı sildim ve yenisini indirmek için ati radeon hd 3450 windows 7 32 bit catalyst software suitei kurdum kurduktan sonra yüklenme başarılı dedi ve bilgisayarımı yeniden başlattığımda windows video denetleyicisi vga uyumlu aygıtı yüklemekte başarısız oldu şu an onboard olarak kullanıyorum 3 kere aynı işlemi silip tekrar denedim fakat olmadı yardımcı olabilir misiniz ?

cemokka cemokka (1)
5 yıl önce sordu

    Toplam 2 Cevap

    Windows 7 32 bit mi kullanıyorsun?

    ATI Radeon HD 3450 Drivers Windows 7 - 32-Bit Edition Catalyst Software Suite 13.9 bu sürücüyü mü yüklüyorsun?

    Eski sürüm sürücü yükleyip dener misin? Belki yeni sürüm de bir sorun vardır:

    AMD Catalyst 13.4 deneyebilirsin veya tekli sürücü yükleeyi deneyebilirsin:

    ATI Radeon HD 3450 Windows 7 32 bit  sürücüsü

    Çözüm olmazsa donanım kimliğine ihtiyaç var:

    1. Aygıt Yöneticine git.
    2. Görüntü bağdaştırıcı altında sorunlu bağdaştırıcıyı bul. Sağ tıkla ve özelliklere git.
    3. Ayrıntılar sekmesini tıkla.
    4. Özellik: Donanım kimlikleri seçeneğini seç. PCI\VEN_1002&DEV_6900&SUBSYS_08301028&REV_C1 gibi olan verileri buraya yaz.

    Ek:

    ATI Radeon HD 4230 8.970.100.1100 (29.04.2013) Windows 7 32 bit sürücüsü indir

    murat murat (12492)
    5 yıl önce cevaplandı

    • evet o sürücüyü indiriyorum installer yükleme tamamlandı diyor yeniden başlattığımda windows aygıt yüklerken başarısız oluyor cemokka 5 yıl önce
    • Bilgisarının marka ve modelini yazar mısın? @cemokka murat 5 yıl önce
    • marka ve model derken neyi istiyorsunuz anlamadım anakartı mı ? çünkü toplama bilgisayar kullanıyorum cemokka 5 yıl önce
    • Nedense laptop kullandığını düşündüm. Ekran kartının markası nedir? Üreticisi kim? @cemokka murat 5 yıl önce
    • @cemokka cevabıma ek yaptım murat 5 yıl önce
    • ati radeon 3450 için mi o sürüm yoksa hepsi için mi ? cemokka 5 yıl önce
    • AMD sürücülerinde ekran kartına özel bir sürücü yok, seriye özel sürücüler oluyor. Ben şimdi tekli sürücü de ekledim. @cemokka murat 5 yıl önce
    • ben biraz araştırdım, bu kurulumu yaparken internet bağlantımızı kesmemiz gerekiyormuş denedim bu sefer 2 seçenek yerine bayaa kurdu sonra bazı uyarılar alındı dedi catalyst control center yüklenmişti fakat başlatmaya çalıştığımda hata verdi başlatamadım orayı da vga uyumlu video denetleyicisinin donanım kimliğini buraya atıcam PCI\VEN_1002&DEV_95C5&SUBSYS_E400174B&REV_00 PCI\VEN_1002&DEV_95C5&SUBSYS_E400174B PCI\VEN_1002&DEV_95C5&CC_030000 PCI\VEN_1002&DEV_95C5&CC_0300 cemokka 5 yıl önce
    • Senin ekran kartın ATI Radeon HD 4230 olarak görünüyor @cemokka @temmuz murat 5 yıl önce
    • 4230 ile 3450 tamamen ilgisiz kartlar (Ayrı serilerden). Aslında dediğim şekilde eski karta dönülebilirse bütün problemler ortadan kalkacak (Keşke DDU kullanılmadan yeni sürücü yüklenseydi, o zaman geri dönmek çok kolay olurdu). Ama herhalde eski sürücüde yeniden yüklenemiyor. Bu durumda en güvenli ve garantili çözüm sistemi geri yüklemek. Bunun için uğraşmalı, gerekirse bir yükleme medyası ile PC'yi başlatıp ön yükleme sonrası onarım seçeneklerinden bu yapılmalı. Ama eğer sabit disk bed sektörlü falan ise (galiba sabit diskte problem var denilmişti) buda mümkün olamayabilir. İşler zor yani (uzaktan teşhis ve yönlendirme olunca dahada zor oluyor). @@cemokka @murat temmuz 5 yıl önce
    • HD 3450 ile HD 4230 (veya HD 4250) aynı sürücüleri kullanıyorlar; Display Driver ver. 8.97.100.11 Yani farketmiyor (HD 3000 ve HD 4000 serileri ) Uyumsuzluk herhalde resmi yayın sürücülerinin olmamasındandı. Yada belki farklı işletim sistemler için olanlar kullanılmıştı. Öyle tahmin ediyorum @murat @cemokka temmuz 5 yıl önce
    • @cemokka @temmuz ben HD 4230 için Driver Pack linkini ekledim. Denemekte fayda var. murat 5 yıl önce
    • @murat'ın tavsiyesi sürücüyü kontrol etmek için download etmeye kalkıştım "Başarısız oldu, virüs algılandı" Belki DRP Su kaynağından olduğu için, bilemiyorum (Emsisoft kullanmaktayım). Ama zaten kendi kaynağından ve resmi yayın olmayan sürücülere pek tevessül etmemeli diye düşünüyorum. AMD resmi destek ve sürücüler sayfasında dahi HD 4230 sürücü yok iken (4200 VE 4250 var) onlar nereden bulmuşlarda koymuşlar kendi kaynaklarına? Bencede şüpheli yani. Bunlara dikkat göstermeli. Yoksaki ne olur yani bir çok sürücü yükleme - güncelleme programı var. Onlar kullanılır, olur biter. Ama kazın ayağı öyle değilki. Bir çok uyumsuzluk ve problem çıkabiliyor böylesi hallerde. Mecbur kalırsan, başka çare olmazsa o hallerde olabilir, yoksa tevessül edilmemeli diye düşünüyorum @murat @cemokka temmuz 5 yıl önce
    • 4230 olarak gözükmesinin imkanı yok pcilookuptan 3450 gözüküyor. edit: sürücüyü kurdum fakat catalyst control centerı açmaya çalıştığımda başlatılamıyor ccc kullanılarak yapılandırılabilecek başka ayar bulunmamaktadır diyor edit 2: sürücünün tam kurulmadığı belli vga uyumlu video denetleyicisi hala duruyor cemokka 5 yıl önce
    • uzun araştırma sonucunda bilgisayarımda directx 11in yüklü olduğu fakat ekran kartımın directx 10.1 e kadar destek verdiğini öğrendim şuan ki sorunum directximi 11den 10.1 veya 10 yapmak istiyorum veya directx11 olması ekran kartımın driverının yüklenmemesinin sebebi olabilir mi ? @murat @temmuz cemokka 5 yıl önce
    • Sistemde DirectX 11 yüklü olduğundan eminmisin? Nasıl yükledin (Normalde sistem ihtiyacı değilse yüklenmez)? Bana karıştırıyorsun gibi geldi ve bunun varlığının ekran kartı sürücüsünü engelleyeceğinide şahsen düşünmüyorum. Ama sen madem böyle düşünüyorsun öyleyse önce bir DrivectX 11 yüklemesini sistemden kaldır bakalım. Sonra sürücü yüklemesini tekrar yüklemeyi denersin. DirectX bir program değildir ve bilinen yollardan uninstall edilemez. Social.microsoft.com'da şöyle tarif ediliyor: "DirectX 11 Windows işletim sistemleri ile kullanılmak üzere Microsoft tarafından yaratılmış bir grafik teknolojisi uygulamasıdır. DirectX 11 oyun teknolojisini geliştirmek için tasarlanmıştır. Örneğin, DirectX 11 grafik detayları geliştirir ve daha hızlı kare hızları oluşturur . DirectX 11 ve Microsoft tarafından otomatik olarak yüklenir "Windows bileşenleri" üzerinden kaldırılamaz. Neyse ki, Windows Kayıt Defteri Düzenleyicisi kullanılarak DirectX 11 kaldırabilirsiniz.Açıklanan Adımlar Windows Vista ve 7 için geçerli unutmayın. Bu işlemlerden sonra, oluşacak olan sorunlardan tamamen kullanıcı sorumludur. 1 "Başlat" sağ tıklayın ve "Bilgisayar" ve "Özellikler." Sistem Özellikleri penceresi açılır. 2 Sistem Özellikleri penceresinin sol bölmesinde "Sistem Koruma" düğmesine tıklayın. 3 ve koruma altında Ayarlar'ı tıklatın: "Drive C" Click "yapılandırın." 4 "Tamam" a tıklayın ve ardından "Sistem Koruma Kapat" düğmesini tıklayın ve tekrar "Tamam" a tıklayın. Bu pencereleri kapatın. 5 "Arama" kutusuna "Başlat", "regedit" tıklayın ve "girin." Kayıt Defteri Düzenleyicisi açılır. 6 "Ok" Gelecek Kayıt Defteri Düzenleyicisi'nin sol bölmesinde "HKEY_LOCAL_MACHINE" için tıklayın. Bir klasör listesi görünür. 7 "Ok" Kayıt Defteri Düzenleyicisi'nin sol bölmesinde "Software" klasörünün yanındaki tıklayın. Bir klasör listesi görüntülenir. 8 "Ok" Kayıt Defteri Düzenleyicisi'nin sol bölmesinde "Microsoft" klasörüne yanındaki oku tıklatın. Bir klasör listesi görüntülenir. 9 Sağ "DirectX" klasörünü tıklayın ve "Sil." 10 Editörü kapatın Kayıt ve bilgisayarı yeniden başlatın." Dene bakalım. Not: Sorumluluk kabul etmiyorum. @cemokka temmuz 5 yıl önce
    • Kolay işleri sanki bilhassa zor hale getiriyorsun. En kolayı sistemi geri yüklemekti. Eğer sabit disk bozuk değilse bir şekilde o iş yapılabilirdi (Gerekirse kurtarma / yükleme medyasıyla falan). Sen buna yoğunlaşıp gayret sarfedeceğin halde başka yollara bakuyor ve dahada karışık hale getiriyorsun. Eğer sistemi geri yükleyemiyorsan format at öyleyse.. Format çözümüde senin yapmak istediklerinden daha kolay ve sağlıklı çözüm olur @cemokka temmuz 5 yıl önce
    • sistem kurtarma araçlarından hiçbiri olmazsa senin sistemini format bile kurtarmaz demiştiniz ben o yüzden düzeltmeye çalışıyorum, çözüm format veya diski değiştirmek mi acaba ? ve directx11in nasıl kurulduğu hakkında bir fikrim yok @temmuz cemokka 5 yıl önce
    • "Eğer sistem geri yüklemeyi sabit diskin bozuk olması engelliyorsa bırakalım sistemi kurtarmayı format bile atamazsın, o iş dahi başarılı olmaz" demiştim veya demek istemiştim (o manaya gelecek şeyler yazmıştım). Bunları senin sabit diskte disk denetlemesi girişimlerine rağmen sabit disk hatalarının düzeltilemediği bildirimlerin üzerine söylemiştim. Ama bunlar kesin bilgiler değil elbet. Belki sabit diskte bozuk değildir, senin hataların sebebiyle o sonuçlar ortaya çıkmaktadır, falan. Yoruldum artık, kusura bakma @cemokka temmuz 5 yıl önce

    Sürücü hususunda @murat yardımcı olmaya çalışıyor. Ben farklı bir hususta görüş belirteceğim, tavsiyede bulunacağım.

    Sürücü güncellemesi için önce DDU ile eski sürücüyü kaldırmak gerekli değildir ve dolayısıyla çok doğru bir yol sayılmaz. DDU ya hatalı / yanlış sürücüleri sistemden tamamen kaldırmak ve temizlemek için kullanılır (zira bunlar yeni sürücülerin yüklenmesinde problem çıkarabilir) yada donanım olarak ekran kartı değiştirmelerinde aynı maksatla kullanılır.

    Diğer türlü sürücü güncellemeleri -eğer otomatik olarak gerçekleşmiyorsa- Aygıt Yöneticisinde sürücü satırı üzerinde sağ tık menüsünden "Sürücüyü güncelleştir" bağlantısı ile güncel sürücü yazılımı otomatik olarak seçimiyle yapılır (Bunun için sistemin internete bağlı olması gerekir).

    Bu şekilde yapmakla hem hatalı sürücülerle güncelleme yapılması ihtimali olmaz hemde çok uğraşılmaz. Elbette önceki sürücününde hatasız ve uyumlu sürücü olması şarttıır.

    Sürücülerin internet üzerinden otomatik güncellenmesiyle sistemde eski sürücüye ait  problem oluşturabilecek sürücü kalıntıları kalmaz.

    Edit:

    Yorumlar kısmında son yazdıklarından problemi çözemediğimiz ve eskiye, eski sürücüye dönemeyide başaramadığı anladım. Hatta gördüğüm ve anladığım kadariyla sırf bu sebeple PC'ye format çekmeyi dahi aklından geçirmeketsin. Fakat hiç telaş etme, eskiye, sistemin önceki haline yani problem öncesine dönmek hiçte zor değil.

    Bunu saglayabilmak icin alt linkteki bilgileri uygularsin:

    Sistem Geri Yükleme nedir, nasıl uygulanır? (tıkla)

    Edit:

    Birde alttakini dene.

    https://www.amd.com/en/support/graphics/amd-radeon-hd/ati-radeon-hd-3000-series/ati-radeon-hd-3450

    temmuz temmuz (12505)
    5 yıl önce cevaplandı

    • @cemokka temmuz'a bu konuda katılıyorum DDU sorun olduğunda kullanılacak bir program. Sürücü güncellemede kullanılmasına gerek yok. murat 5 yıl önce
    • anladım. şimdi benim bu sorun için ne yapmamı önerirsiniz eski bir sürümünü mü kullanayım ? cemokka 5 yıl önce
    • Önceki (kaldırmış olduğun) sürücüyü yükleyerek sonra o sürücüyü üzerinden -mesajımda anlattığım sekilde- güncelleyebilirsin. Var ise güncellenir eğer guncellenmeye ihtiyaci ve yeni sürümü yoksa yoksa güncellenmez, aynı kalır @cemokka temmuz 5 yıl önce
    • Yada uyumlu olursa @murat paylaşımını yüklersin @cemokka temmuz 5 yıl önce
    • güncelleme yapmaya çalıştığımda manuel olarak yüklemeye çalıştığım kurulumu yapmaya çalışıyor yine aynı sonuç cemokka 5 yıl önce
    • driverı silip tekrar denedim bu sefer windows aygıtınızın sürücü yazılımını buldu ancak yüklerken bir sorunla karşılaştı ve driverım güncellemeye çalıştığımda ati radeon hd 3400 olarak gözüküyo normalde sitesinde 3410 var 3450 var ama 3400 yok kafam çok karıştı @temmuz cemokka 5 yıl önce
    • Öyleyse güncelleme yapma, o şekilde kullanmaya devam et. Güncelleme öyle belirgin bir performans artışı sağlamaz, ne kadar ekmek o kadar kofte.. Yani ekran kartınınin -ve genel olarak sisteminin- özellikleri ile performansı ne ise odur. Yazılımlar ve donanım sürücüleri performansı öyle sanıldığı kadar artırmaz. Yazılımlar ve sürücülerin etkileri daha çok stabilite ile alakalı olur, eğer sistem ile donanimlar problemli çalışıyorlarsa daha düzgün çalışmalarını saglarlar @cemokka temmuz 5 yıl önce
    • driverı kursam sıkıntı yok da şuan onboard driver kurulmuyor işte, sanırım format falan gerekiyor cemokka 5 yıl önce
    • Formata gerek yok. Mesajımı editliyorum, yeniden bakarsın (fakat telefondan yazıyorum, biraz gecikecektir) @cemokka temmuz 5 yıl önce
    • ddu sistem geri yükleme noktası oluşturmuş onu yükleyeceğim şimdi chkdsk yaptıktan sonra chkdsk yapmadan kabul etmiyor bakalım işe yarayacak mı sonucu editleyeceğim edit: sistem c de hatalar algılıyo chkdsk yapmama rağmen yine algılıyo şimdi güvenli modda ve f8 ile açtığımız yerden denicem edit2:ordan da denediğimde 0x80070057 kodlu bi hata alıyorum sanırım çözümü yok cemokka 5 yıl önce
    • Antivirüsü kapat (durdur) dene. PC' yi -eğer windows 8 veya 10 ise- klavyeden shift tuşuna basarak ve basılı tutarak aç, PC yeniden açılışını tamamlayana kadar shift tuşunu basılı tutmaya devam et, bu yol ile Sorun Gider> Gelişmiş ekranına / seçeneklerine ulaşmaya çalış. Bu başarılı olursa Sistem Geri Yüklemey,i oradan dene. Buda olmazsa veya işletim sistemi Windows 7 ise PC'yi windows yükleme / kurtarma medyası ile başlat ve ön yükleme sonrası lurtarma araçlarından sistemi düzeltmeyi dene. Eğer bunların hiç biri olmazsa senin sistemini formatta kurtarmaz. Bu halde mutlaka yeni bir sabit disk alarak onu kullanmalısın, sistemi ona yüklemelisin @cemokka temmuz 5 yıl önce
    • Mesajımın alt kısmına yeniden bakarsın @cemokka temmuz 5 yıl önce
    • zaten ordan yüklemeye çalışıyorum başka yerlere güven olmuyor fakat başka çarem yok sanırım @temmuz cemokka 5 yıl önce