Audio Autoplay özelliği mobil cihazlarda çalışmıyor

Sayfa yüklendiğinde Javascript kullanarak arkaplanda müzik oynatıyorum. Fakat mobil tarayıcılardan girdiğimde müziği oynatmıyor. Biraz araştırınca hem Android hem de IOS da desteklenmediğini öğrendim. Başka bir yolu var mıdır?

dvrm dvrm (1)
5 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Normalde mobil tarayıcıda otomatik olarak ses dosyası oynatamazsın. Bu engellenmiştir.

    Fakat mobil tarayıcıda muziği otomatik oynatmak için şöyle bir kod var:

    window.addEventListener('load', () => {
    				let audioCtx = new (window.AudioContext || window.webkitAudioContext)();
    				let xhr = new XMLHttpRequest();
    				xhr.open('GET', 'muzik.mp3');
    				xhr.responseType = 'arraybuffer';
    				xhr.addEventListener('load', () => {
    					let playsound = (audioBuffer) => {
    						let source = audioCtx.createBufferSource();
    						source.buffer = audioBuffer;
    						source.connect(audioCtx.destination);
    						source.loop = false;
    						source.start();

    						setTimeout(function () {
    							let t = document.createElement('p');
    							t.appendChild(document.createTextNode((new Date()).toLocaleString() + ': Sound played'));
    							document.querySelector('.output').appendChild(t);
    							playsound(audioBuffer);
    						}, 1000 + Math.random()*2500);
    					};

    					audioCtx.decodeAudioData(xhr.response).then(playsound);
    				});
    				xhr.send();
    			});

    Bir zamanlar bunu kullanmıştım. Sayfa açıldığında kullanıcıyı müziğe zorlamak doğru bir davranış değil. Bunu da unutma.

    Bir de yukarıdaki kod "bug" gibi düşünebilirsin. Günün birinde tarayıcılar tarafından bu engellenebilir.

    alattin alattin (16984)