Ayarlanabilir bant genişliği interneti hızlandırır mı?

İnternette gezerken denk geldim;

Çalıştır: gpedit.msc
Sonra bilgisayar yapılandırması > yönetim şablonları > Ağ > Qos paket zamanlayıcısı
Ayarlanabilir bant genişliği > Etkin daha sonra ise 20'den 0 yapmak.

Bu gerçekten yüzde 20 İnternet hızı mı artırır? Herhangi bir zararı var mıdır?

Bu arada oradaki değer herkeste 20 imiş önceden ama bende 80 yazıyor orada. Bu neden?

teknolojikbirey teknolojikbirey (5)
6 yıl önce sordu

    Toplam 2 Cevap

    Normalde bant genişliği senin servis sağlayıcın tarafından belirlenir. Yani sen örneğin Turk Telekom kullanıyorsan 24 mbs senin bant genişliğinin sınırlarını belirler.

    Fakat Windows bilgisayarın bant genişliğini tam kullanmasını bazı durumlarda limitler.  Qos özellikle Windows güncellemelerinin yüklenmesi sırasında çalışan bir hizmettir. Windows  Qos için bir bant genişliği ayırır.

    Fakat bu limit sürekli devrede değil. Yani  örneğin Windows update yapılırken devreye girer. Sen o ayarı sıfır yaparsan Windows güncelleme gibi hizmetlerse sorun yaşarsın.

    Bu ayar şu anlama gelmiyor: sen o ayarı 0 yaparsan internetin %20 artacak anlamına gelmiyor. Tavsiyem hiç değiştirmemen yönünde.

    hakan hakan (15409)
    6 yıl önce cevaplandı

      @hakan hocama ek olarak, eğer böyle bir kısıtlama veya ayarlama yapmak istiyorsanız bilgisayar yerine Modem, Router veya Access Point üzerinden ayarlamanız daha sağlıklı olacaktır. Bilgisayardaki bir kısıtlama bir şekilde aşılır ve sağlıklı çalışmayabilir.

      ismailsarp ismailsarp (6010)