Aynı ağa bağlı olduğum bir kişi bana ne gibi zararlar verebilir?

  • Aynı ağa bağlı olduğum kişi bilgisayarımda neleri kontrol edebilir
  • Bunları yapmak kolay mıdır
  • Ne kadar bilgiye sahip olması gereklidir
  • Wi-fi yeterli verim sağlamazsa kablo çekmeyi düşünüyoruz güvenlik açısından hangisi daha güvenlidir
  • Endişelenmeli miyim
  • Komşu ile internet paylaşmanın faydaları ve zararları nedir?
mutecessis mutecessis (216)
6 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Aynı ağa bağlı olduğunuz kişi normalde siz dosya paylaşımı yapmadığınız sürece hiç bir şey yapamaz.  Tabi bunun için  Windows işletim sisteminin ve üzerinde çalışan yazılımların güncel olması gerekiyor. Yani güvenlik açığı olmaması gerekiyor.

    Teknik olarak internet'i büyük bir ağ olarak düşünürseniz hepimiz ortak ağ kullanıyoruz.  Yani bahsettiğim risk herkes için geçerli. Ben senin IP adresini öğrenirsem ve bilgisayarında güvenlik açığı varsa  bilgisayarına zarar verebilirim.

    Aynı ağı kullanıyor olmanızın tek dezavanjı, ip adresinin tespit edilmesi ve sana olan erişim hızının çok daha iyi olması.  Kısaca endişe etmeni gerektirecek bir durum yok.

    Kablo her zaman kablosuz ağa göre daha güvenlidir.

    Komşu ile internet paylaşmanın en büyük dez avantajı yaşayacağın hız problemi olur. Tutup film indirmeye vs başlarsa senin internetinde ciddi yavaşlama olacaktır. Yine diğer dezavantaj eğer komşuna bir virüs bulaşırsa ve bu virüs ağ özelliklerini kullanan bir virüsse ağa veya senin bilgisiyarına saldırı düzenleyebilir. Düşük bir ihtimal de olsa böyle bir olasılık var. Yine komşunun bilgisayarı zombie olarak siber saldırılarda kullanılırsa tek bir ip adresi üzerinden çıkış yapıldığı için sorumlusu sen görünebilirsin.

    Böyle yazınca endişe etmeni gerektirecek pek çok durum çıktı.

    murat murat (12492)