Azorult virüsü nedir, tehlikeli mi?

Fidye yazılımları ile bilgisayara bulaşan Azorult virüsü nedir? Bilgisayara bulaştığında Azorult ne gibi zararlar verir?

darton darton (2)
4 yıl önce sordu

  • Soruyu düzenledim. alattin 4 yıl önce

Toplam 3 Cevap

Yeni varyant Stop / DJVU ile bilgisayara yerleşen Azorult bir truva atı. Genel olarak bilgisayardaki kayıtlı parolaları çalar.

Azorult 2016 yılında keşfedilen ve bilgi çalmak için kullanılan bir zararlı yazılım. Azorult son derece tehlikelibir yazılımdır.

Azorult, tarayıcı geçmişi, çerezler, kayıtlı şifreler gibi bilgileri çalar.

Azorult genel olarak şu bilgileri çalar:

  • Bilgisayara ait bilgileri toplar: bilgisayar adı, sistem yapısı, donanım özellikleri, işletim sistemi bilgisi  gibi bilgileri toplar
  • Bilgisayarda kayıtlı parolaları çalar. Örneğin kayıtlı email parolaları, FTP bilgileri.
  • Tarayıcıda kayıtlı kullanıcı adları ve şifreleri çalar.
  • Steam, Telegram gibi uygulamalara ait bilgileri çalar.
  • Bitcoin, Monero gibi kripto paralara dair bilgileri çalar (bilgisayarda kayıtlıysa)
  • Skype gibi programların konuşma geçmişini çalar.

Ayrıca bir backdoor yani arka kapı açar. Bu sayede uzaktan bilgisayara her türlü yazılım yüklenebilir.

Özelden de sormuştun. Azorult dosya çalmaz. Ama çalamayacağı anlamına gelmez. Fidye yazılımı ile yüklendiği için ben dosya çalacağını düşünmüyorum. Amaçları değerli bilgileri çalmak.

alattin alattin (16999)
4 yıl önce cevaplandı

  • https://www.pcrisk.com/removal-guides/13200-azorult-virus şu siteden gözüme çarptı ... darton 4 yıl önce
  • @darton linki verdiğin site güvenilir değil. Spyhunter satmak amaçlı bir site. alattin 4 yıl önce
  • Bu işi yapamların videolarını izlediğim kadarıyla dediğiniz gibi parola vs. Çalmak için kullanılan bi virüsmüş eğer çalarsa sadece masaüstü dosyalarını fln çalıyormuş.. darton 4 yıl önce
  • @darton asıl amaçları dosya çalmak değil. ama Azorult ile dosya çalmak da mümkün. İsterlerse çalabilirler. alattin 4 yıl önce

Etikete reha dosyası yazmışsın bilgisayarına .reha fidye virüsü mü girdi ?

hydra hydra (3800)
4 yıl önce cevaplandı

    Rehay la beraber yükleniyormuş diye biyerde okudum da azorult virüsü..

    darton darton (2)
    4 yıl önce cevaplandı

    • Şuan bilgisayarında yok değil mi ? hydra 4 yıl önce