Bağlantınız gizli değil - MEB

Okuladan internete girmek istediğimde, Google Chrome ile Google'a girmek istediğimde Bağlantınız gizli değil hatası alıyorum. Https ile başlayan tüm sitelerde Bağlantınız gizli değil hatası ile karşılaşıyorum.

MEB Okul bağlantısı üzerinden neden Bağlantınız gizli değil hatası alıyorum?

murat murat (12492)
8 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Son dönemde okuldan internete girmek isteyenlerin kaşısına Bağlantınız gizli değil hatası çıkıyor. Bu hatanın sebebi, okul ve MEB'a bağlı diğer kurumların internetini daha güvenli hale getirmek için MEB'in güvenlik sertifikası dağtımaya başlamış olmasıdır.

    Yani artık tablet, pc ve diğer akıllı cihalara MEB'e ait güvenlik sertifikaları yüklenmelidir.  Fatih projesi kapsamında VPN hattı ile internete bağlanan okul ve kurumlardaki akıllo tahta ve tabletlere sertifika otonatik olarak  yükleneniyor. VPN hattına sahip olmayan kurumlarda sertifikalar el ile yüklenmelidir.

    Bu güvenlik sertikaları ile artık internet trafiğiniz HTTPS üzerinden güvenli, yani şifreli olarak yapılacaktır.

    Sertifika yüklü olmayan cihazlar Bağlantınız gizli değil hatası alıyorlar.  MEB orttamında  Bağlantınız gizli değil hatası almamak için PC, Tablet ve diğer akıllı cihazlara sertifika yüklenirse Bağlantınız gizli değil hatası ortadan kalkacaktır.

    Meb güvenlik sertifikası nedir?

    Meb güvenlik sertifikası yüklemek için;

    Windows 7, Windows 8 Meb güvenlik sertifikası yükleme

    Windows 10 Meb güvenlik sertifikası yükleme

    Mac OS Meb güvenlik sertifikası yükleme

    Android Meb güvenlik sertifikası yükleme

    IOS Meb güvenlik sertifikası yükleme

    linklerinden gerekli bilgiyi edinebilirsiniz.

    MEB haricinde bu hatayı alıyorsanız: Bağlantınız gizli değil

    murat murat (12492)