Bağlantınız gizli değil

Google Chrome'da şu şekilde bir hata alıyorum "Bağlantınız gizli değil"

Saldırganlar www.google.com.tr sitesinden bilgilerinizi çalmaya çalışıyor olabilir (örneğin, şifreler, mesajlar veya kredi kartı bilgileri)

Gelişmiş -  Yeniden yükle

Bu hatayı almadan önce adını hatırlamadığım bir siteden dosya indirdim ve çalıştırdım. Daha sonra Bağlantınız gizli değil hatası karşıma çıkmaya başladı.

Ayrıca adres satırında https yazan yerde kırmızı bir çizgi var.

Google Chrome'da Bağlantınız gizli değil hatasının çözümü nedir? Neden Bağlantınız gizli değil hatası alıyorum, acaba bilgisayarıma virüs mü bulaştı?

alivecan alivecan (337)
9 yıl önce sordu

    Toplam 4 Cevap

    Güncelleme: 29 Ocak 2017

    ** Eğer bir Okul veya MEB'e bağlı bir kurumdan internete bağlıysanız ve Bağlantınız gizli değil hatası alıyorsanız şu linkte anlatılanyarı yapmalısınız: Bağlantınız gizli değil - MEB

    ** Eğer bağlantınız gizli değil hatasını Android telefon, tablet üzerinden alıyorsanız Net::Err_cert_authority_invalid hatası linkini inceleyin.

    ***** MEB bağlantısı haricinde bağlantınız gizli değil hatası alanlar aşağıdaki işlemleri yapmalı *****

    Google Chrome'da Bağlantınız gizli değil hatası almanızın farklı sebepleri olabilir. Ben aklıma gelen çözüm yöntemlerini size yazayım.

    Öncelikle şüpheli bir kurulumdan sonra Bağlantınız gizli değil hatası almanız aklıma ilk virüs, trojan gibi bir zararlıyı getiriyor.  Siz aşağıdaki adımları sırası ile yapın.

    Aşağıdaki adımları yapmadan önce bilgisayarınızın tarih ve saatinin doğru olduğundan emin olun. Eğer bilgisayarınızın tarihi doğru ve hâlâ Bağlantınız gizli değil hatası alıyorsanız aşağıdaki adımları kontrol edin.

    Bağlantınız gizli değil hatası  Çözüm 1:

    Not: Google Chrome sürüm 37 ile birlikte Bağlantınız gizli değil hata mesajı alanların sayısında ciddi bir artış oldu.  Özellikle Windows XP sistemlerde bu hata ile karşılaşabiliyorsunuz.

    Bu hatayı görmek istemiyorsanız ve bilgisayarınızla ilgili her şeyin yolunda olduğunu düşünüyorsanız

    • Bağlantınız gizli değil ekranında Gelişmiş'i tıklayın.
    • Sayfanın en altındaki google.com.tr sitesine ilerle (güvenli değil) linkini tıklayın.
    • Bu işlemden sonra google.com.tr adresine erişmek istediğinizde artık bu uyarı çıkmayacaktır.

    Bağlantınız gizli değil hatası Çözüm 2:

    Eğer tarih saat ile ilgili bir sorununuz yok sorun devam ediyorsa aşağıdaki adımları tek tek yapın ve kontrol edin.

    Adım 1: Bilgisayarınızda virüs, trojan, malware olmadığından emin olun.

    İndirmiş olduğunuz dosyanın virüs olma ihtimali ve bilgisayarınızın SSL kullanan sitelere girmesini engellemesi muhtemeldir. Bu sebepten önceliğiniz virüs temizleme olmalı. Virüs sebebi ile bir siteye bağlanmak istediğinizde  Google Chrome Bağlantınız gizli değil  hatası alabilirsiniz.

    Bilgisayarınıza Malwarebytes anti-malware indirin ve linkte anlatıldığı gibi bilgisayarınızı taratın.
    Malwarebytes nedir nasıl kullanılır

    Çifte kontrol için bilgisayarınızı HitmanPro ile taratın. Farklı yazılımlar farklı virüsleri bulabilir. Bu sebepten çifte kontrol yapmalısınız.
    HitmanPro nedir nasıl kullanılır linkinden  HitmanPro'yu indirebilirsiniz.

    Adım 2: Windows güncellemelerini yapın.

    Windows XP, Windows Vista, Windows 7, Windows 8 işletim sistemlerinden birini kullanıyorsanız  Windows Update'i çalıştırın ve tüm güncellemeleri yapın. Özellikle Windows XP kullanıyorsanız Windows XP service pack 3 mutlaka yüklü olmalıdır.

    Windows Update'i çalıştırmak için şu yolu izleyebilirsiniz:

    1. Windows tuşu ve R tuşuna birlikte basın.
    2. Çalıştır açılacaktır.
    3. Çalıştıra şu komutu kopyalayın ve yapıştırın
      %windir%\system32\wuapp.exe startmenu
    4.  Güncelleştirmeleri yükleyin.

    Adım 3: Hosts dosyasını kontrol edin.

    Virüs, trojan, rootkit gibi yazılımlar windows Hosts dosyasını değiştirebilir. Hosts dosyasında zararlı kayıt olmadığından emin olun. Eğer host dosyasında bir yönlendirme varsa Google Chrome'da  Bağlantınız gizli değil  hatası alabilirsiniz.

    Hosts dosyasını Yönetici olarak düzenlemeyi denemelisiniz. Aşağıdaki anlatın Windows 7, Windows vista içindir. Windows XP ve Windows 8 için de benzer yolları deneyebilirsiniz.

    1. Başlatı tıklayın. Programları ve Dosyaları ara bölümüne Notepad yazın.
    2. Arama sonucunda çıkan notepad.exe dosyasını sağ tuşla tıklayın ve yönetici olarak çalıştırı seçin.
    3. Aşağıdaki programın bu bilgisayarda değişiklik yapmasına izin vermek istiyor musunuz?sorusuna Evet cevabı verin.
    4. Notepad içerisinde Dosya > Aç  C:\Windows\System32\drivers\etc yolunu izleyin ve Dosya türünü Metin Belgeleri (*.txt) den Tüm dosyalara  (*.*) çevirin.
    5. Hosts dosyasını açın. Bu dosyadaki her şeyi silin. (Eğer siz bir kayıt eklemediyseniz)
    6. Şimdi Dosya > Kaydet tıklayın. Hosts dosyası üzerine yazılacaktır.
    7. Bilgisayarınızı yeniden başlatın.

    Adım 4: Google Chrome tarayıcınızı sıfırlayın.

    Google Chrome nasıl sıfırlanır? Google Chrome nasıl resetlenir? linkinde anlatıldığı gibi Google Chrome tarayıcınızı sıfırlayın. Virüs zararlı eklentiler yüklemiş olabilir. Bu sebepten Bağlantınız gizli değil  hatası alıyor olabilirsiniz.

    Yukarıdaki 4 adım size Bağlantınız gizli değil hatasını çözmekte yardımcı olacaktır.

    Bağlantınız gizli değil hatası Çözüm 3:

    Sorunun kaynağı güncel olmayan bir antivirüs veya firewall olabilir. Örneğin aşağıdaki yazılımlardan biri yüklü ise sorun çıkartabilir.

    • Zone Alarm Zonelabs
    • McAffee VirusScan
    • Norton Personal Firewall Symantec
    • BlackICE PC

    eğer bir firewall veya antivirüs yüklü ise güncellemelerini mutlaka yapın.

    cemkara cemkara (4215)
    9 yıl önce cevaplandı

    • Çok teşekkür ederimmm virüslerden kurtuldum ecmacr 7 yıl önce
    • of şimdi de youtube için aynısını yapıyor :( ecmacr 7 yıl önce
    • sorun devam ediyor mu? cemkara 7 yıl önce
    • Youtube sorununu da başka internetten bağlanıp giriş yaparak çözmüştüm. Dün windows güvenlik duvarını tekrar açınca yine aynı hataya, başa geri döndüm. ecmacr 7 yıl önce

    cemkara çok mübarek bir adammışsın sen, sırf sana teşekkür edebilmek için kayıt oldum siteye. ettim etmedim kurtulamamıştım bundan, senin dediğin host dosyası olayını yapınca kurtuldum. evin şen ola :)

    ekino ekino (1)
    9 yıl önce cevaplandı

      Eğer bir Okul veya MEB'e bağlı bir kurumdan internete bağlıysanız ve Bağlantınız gizli değil hatası alıyorsanız şu linkte anlatılanyarı yapmalısınız: Bağlantınız gizli değil - MEB

      murat murat (12492)
      8 yıl önce cevaplandı

        Arkadaşlar bu problemle ilgili diğer bir sebep de kullanılan dns adreslerinden kaynaklıdır. Google değil ama diğer tüm sitelerde bu hatayı alıyorsanız dns adreslerini değiştirin. 8.8.8.8. ve 8.8.4.4 iyidir iyi :)

        megamehmet megamehmet (1)