Başlangıçda Diskler Birleştirilsin

Bilgisayar açıldığında diskleri birleştirmesi(veya defrag işlemi yapması) için ne yapmalıyım?

kullanici622551 kullanici622551 (61)
4 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Bu işlemi yaparsanız sabit diskiniz daha uzun ömürlü olacaktır. SSD'ye uygulamayın.

    Dipnot: Bu işlemin çalışabilmesi için "Disk Birleştiricisi" hizmetinin devre dışı olmaması gerek.

    Dipnot:Windows Deneyim Dizinininin Bellek (RAM): , Birincil sabit disk: ve İşlemci: sayıları 4,0 altındaysa uygulamayın yoksa başlangıçta komut yanıtlaması aşırı yavaşlar.

    1. Çalıştır açılması için windows basılıyken r tuşuna basın.
    2. Gelen pencereye İlke düzenleyicisinin açılması amacıyla şunu yazın: gpedit.msc
    3. Tamam düğmesine basın
    4. İstenirse Yönetmen iznini onaylayın
    5. İlke Düzenleyicisi penceresei açılacak Bilgisayar Yapılandırması > Windows Ayarları > Komut Dosyaları (Başlangıç/Kapatma) yoluna gidin
    6. Başlangıç yazılıyı açın
    7. Başlangıç Özellikleri penceresinde Ekle... yazılıya basın
    8. Komut Dosyası Ekle penceresinde Komut Dosyası Adı: kısmına şununla girin: C:\Windows\system32\defrag.exe
    9. Komut Dosyası Parametreleri: kısmını şunlardan uygun olanıyla girin:

    Değer   Açıklama

    /A      Belirtilen birimlerde çözümleme gerçekleştir.

    /C      Tüm birimlerde işlem gerçekleştir.

    /E      İşlemi, belirtilenler haricindeki tüm birimlerde gerçekleştir.

    /H      İşlemi normal öncelikte çalıştır (varsayılan düşük).

    /M      İşlemi arka planda her birimde paralel olarak çalıştır.

    /T      Belirtilen birimde devam eden bir işlemi izle.

    /U      İşlemin ilerlemesini ekrana yazdır.

    /V      Bölünme istatistiklerini içeren ayrıntılı çıktı yazdır.

    /X      Belirtilen birimlerde boş alanları birleştir.

    Önerdiklerim: /C /M /X hızlıysa /H eklenebilir. işlem sistem hesabında çalışacağından zaten penceresi görünmeyeceğinden eklemesi gerkeksiz ve işlemciye ek yük olacak: /U /T /V

    1. Tamam deyin
    2. Artık bilgisayar her açıldığında güvenli kipten açılsa dahi diski birleştirecek.

    Birleştirmeyi durdurmak için Disk Birleştiricisi hizmetini durdurun. Birleştirme önyükleme de başlamayacak hemen sonrasında başlayacak.

    kullanici622551 kullanici622551 (61)