Başlangıçta çalışan gereksiz programları nasıl kaldırırım?

Bilgisayarım açılırken pek çok program yükleniyor ve bu programlar bilgisayarı yavaşlatıyor.

Windows işletim sisteminde bilgisayar başladığında çalışan ve bellekte yer kaplayan gereksiz programları ve hizmetleri nasıl kaldırırım?

murat murat (12492)
9 yıl önce sordu

    Toplam 4 Cevap

    Windows XP, Windows Vista, Windows 7, Windows 8 gibi Windows işletim sistemlerinde başlangıçta pek çok program belleğe yüklenir. Bu programların  çoğu gereksizdir. İşlemciyi yorar, sistem belleğini tüketir.

    Bu programların bilgisayar ilk açıldığında çalışmasına gerek yoktur.

    Aşağıda Windows işletim sisteminde gereksiz olabilecek başlangıç uygulamalarının nasıl kaldırılması gerektiğine dair bir yol haritası bulacaksınız.

    Başlangıç uygulamaları, program veya hizmet olabilir. Her ikisinide aşağıdaki yöntemler ile kaldırabilirsiniz.

     Windows Başlangıcında açılan yazılımları kaldırın.

    1. Başlatı tıklayın.  Çalıştır ya da Programları veya dosyaları ara bölümüne msconfig yazın enter tuşuna basın.
    2. Sistem Yapılandırması Genel sekmesinde Başlangıç Ögelerini Yükle çek işaretini kaldırın.
      Bilgisayar kapanmıyor - Sistem Yapılandırması
    3. Hizmetler sekmesini tıklayın. Tüm Microsoft Hizmetlerini Gizle işaretleyin.
      Sonra Tümünü Devre Dışı Bırak tıklayın.
      Bilgisayar kapanmıyor  - Hizmetler
    4. Uygula butonuna basın Sonra Tamam tıklayın. Bilgisayarınızı yeniden başlatın.

    Yukarıdaki işlemlerden sonra bilgisayarınızı yeniden başlatın.

    Elbette sizin başlangıçta çalışmasını istediğiniz uygulama varsa o seçili kalmalıdır.

    murat murat (12492)
    9 yıl önce cevaplandı

      bende tam bu sorunun cevabını arıyordum saolun

      efe efe (65)
      9 yıl önce cevaplandı

        Daha kolayı var aslında Yet Another Cleaner (YAC) programını yükleyebilirsin hem bilgisayarın daha hızlı açılır.

        erturanytskn erturanytskn (1)
        9 yıl önce cevaplandı

          Ben bu uygulamayı yaptım ama sadece Normal Başlangıç seçeneğini farklı olarak işaretlerin. Ve PC yi yeniden başlattım fakat logoyu gördüğüm an başlangıca gelmeden ekran siyah olup açılıyor. Nedeni nedir?

          mehmetkula68 mehmetkula68 (20)