.bat uzantılı dosyanın içeriğini nasıl görüntülenir?

.bat uzantılı bir dosya var. bu dosyanın içinde neler var görmek istiyorum. . bat uzantılı dosya içeriği nasıl görüntülenir?

murat murat (12492)
4 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    .bat dosyası nedir?

    .bat dosyası toplu işlem dosyasıdır ve  MS DOS işletim sisteminden günümüze kadar gelmiştir.  Arka arkaya bazı işlemler yaptırmak istiyorsanız, örneğin her gün saat 5 de önce yedek al sonra bu yedekleme bitince dosyayı d sürücüsüne kopyala ve daha sonrada bunları mail at  gibi bir işlem yapmak istiyorsanız .bat dosyaları tam bu iş içindir.

    .bat dosyaları çok kolay bir şekilde oluşturulur ve görüntülenir

    .bat dosyası nasıl açılır?

    .bat dosyaları Notdefteri (Notepad) uygulaması ile görüntülenebilir. Bir bat dosyasının içinde ne olduğunu merak ediyorsanız o zaman .bat dosyasını sağ tuşla tıklayın ve düzenle seçeneğini seçin. Eğer düzenle yoksa şu yolu izleyin.

    1. Windows ve R tuşlarına basın.
    2. Çalıştır penceresine notepad yazın enter tuşuna basın.
    3. Daha sonra Dosya > Aç yolunu seçerek .bat dosyasının içini görüntüleyebilirsiniz.

    .bat dosyasını görüntüleyebilmek için herhangi bir metin editörü yeterlidir.

    Programsız olarak da .bat dosyaları görüntülenebilir.  Komut isteminden bir bat dosyasının içeriği şu şekilde görüntülenir.

    1. Komut istemini çalıştırın (cmd)
    2. Daha sonra komut isteminde şu komutu yazın
      type dosya.bat

      type komutu .bat dosyasınin içeriğini ekrana getirecektir.

    pek çok farklı şekilde bat uzantılı dosyaların içeriği görüntülenebilir.

    murat murat (12492)