Bazı hack olaylarında hackerler neden yakalanmıyor?

Siber suç tespit edildigin de saldırgan kolaylıkla bulunuyor peki bu gecen twitter da olan bitcoin dolandırıcıları neden yakalanmadı.
Neden bazı saldırıları yapan kişiler yakalanıyor da bazıları hala anonim.

krsn krsn (233)
3 yıl önce sordu

    Toplam 2 Cevap

    Erişim bilgilerini saklamanın pek çok yolu var. Twitter'da bu işi yapan kişiler pek çok sunucu ya da zombie bilgisayar ele geçirmiş ve bunların üzerinden işlem yapmış olabilir.

    Şöyle düşün ben senin bilgisayarına sızıyorum. Senin bilgisayarından Twitter'a giriyorum. Hack işlemini gerçekleştiriyorum.  Zaten bitcoin takip edilemez bir sistem. Her yerde sadece senin bilgisayarının izleri kalır. Suçlu sen görünürsün ama senin hiç bir şeyden haberin olmaz.

    Siber suçu işleyen kişi hiç bir önlem almadan kendi bilgisayarı üzerinden işlem yaparsa işte o zaman IP adresi gibi bilgilerden ev adresine kadar her şey bulunur.

    Örneğin sen Türk Telekom kullanıyorsun diyelim. Türk Telekom  internete giriş yaptın. Türk Telekom krsn 02.09.2020 saat 10:49'da 192.168.1.1 ip adresi ile internete bağlandı diye kayıt alıyor.

    Twitter'a girdi, Facebook'a girdi, X sitesini tıkladı. Tüm bunlar kayıtlı. Doğal olarak da buradan seni bulmaları çocuk oyuncağı.

    hakan hakan (15394)
    3 yıl önce cevaplandı

    • @hakan kurban pc de arkada bırakdıkları izleri siliyorlar krsn 3 yıl önce
    • @krsn elbette. hakan 3 yıl önce

    O bitcoin dolandırıcılarının Türkiye de olduğunu sanmıyorum.

    hydra hydra (3800)
    3 yıl önce cevaplandı

    • yurt dışında olsa yakalandıkları hakkından bir bilgi gelmedi @hydra krsn 3 yıl önce