Bazı oyunlarda bilgisayarım ısınıp kapanıyor

Arkadaşlar Meraba Şimdi Öyle Bir Durumla Karşılaştım ki Bayadır Canımı Sıkıyor Bilgisayarım Isınıp Kapanıyor Ama Boşta 50 Derece Oyun Oynarken 80 Derece  Oluyor Bilgisayarı Stress Teste Sokup İşlemci Yükünü Arttırıyorum Kapanmıyor Ama Saçma Sapan 1 Gb Ramle Bile Çalışacak Bir Oyun Oynarken Isınıp Kapanıyor GTA 5 De Kapanmayan Bilgisayar K.Online Oynarken Kapanıyor veya Hard Truck Oynarken Kapanıyor Olay Günlüğüne Bakıyorum Isınıp Kapanmış. Çözüm Önerisi Olan Varmı?

Şunları Denedim Okuyup Başka Bir Yöntem Önerirseniz Sevinirim.

1- Sistemi Temiz Kurulum Yaptım

2- Laptopun İçi Temiz Termal Macun Sağlam (Macunda Sorun Olsa 50 Derece Kalmaz Zaten)

3- Driverlar Güncel

4- Sfc Komutlarını Filan Hepsini Denedim

5- Güç Yönetiminden En Yüksek İşlemci Durumunu Düşürdüm

Sizce Sebebi Nedir?

İşlemci i5 intel 8 gb ram 2 gb ekran kartı

animegirl06 animegirl06 (1)
11 ay önce sordu

    Toplam 2 Cevap

    Bir konuda düşüncene katılmıyorum. Macunda sorun olduğunda 50 derecede kalabilir. Macun iletkenlik özelliğini birden yitirmez. Mesela %30 iletkenliğini kaybetmişse normal işlemlerde işlemci ısınmadı ile ilgili bir sorun yaşamazsın. Fakat CPU'yu yoracak işlemlerde bilgisayar kendini kapatmaya başlar.

    Günümüz modern işlemcileri aşırı ısınmaya karşı korumalıdır. Intel işlemciler iki termal koruma modu, kısma ve otomatik kapatma moduna sahiptir.

    Bir çekirdek aşırı ısınmaya başlarsa hemen kısma modu devreye girer ve işlemcinin aşırı çalışmasını engellemek için gücü azaltmaya başlar. Eğer işlemci güvenli işlem sınırlarını aşacak ısıya gelmeye başlarsa bu sefer de otomatik kapatma modu devreye girer ve işlemcinin kalıcı bir hasar almaması için sistemi kapatır.

    Ben yine de sorunun termal macun veya fan kaynaklı olduğunu düşünüyorum. Benim bilgisayarım olsa önce fanları temizler dönüş hızlarına bakardım. Daha sonra mutlaka termal macunları yenilerdim.

    Dilersen Core Temp gibi bir uygulama ile işlemci ısısını gözlemle. Özellikle sıkıntı çıkartan oyunlarda

    Core Temp indirmek için:  https://www.alcpu.com/CoreTemp/Core-Temp-setup.exe

    murat murat (12492)
    11 ay önce cevaplandı

      Bu konu genelde cpu fan veya termal macun ile ilgili olur işlemci ısınması ile pc kapanır bazen açılır bazende açılmaz

      andromobil andromobil (74)
      11 ay önce cevaplandı