Bazı programlar silinen hard disklerin bile geri getirebiliyor. Bu yöntemle fidye virüsü bulaşmış bilgisayardan veri kurtarmak mümkün mü?

Bilgisayarıma mbad virüsü bulaştı. Shadow Explorer proğramıyla geçmiş tarihli (sadece tek tarih) verilere ulaşıyorum ve dosya türleri aslı olacak şekilde yükleme yapabiliyorum. Fakat dosyaları açamıyorum bozulmuş görünüyor. Recuva, Testdisk gibi proğramlarla verileri geri getirmek mümkün mü? Shadow Explorer ile yaptığım işleme bu adrestan bakabilirsiniz: https://youtu.be/ZXYZzHKA3JU

gedavet gedavet (23)
4 yıl önce sordu

    Toplam 2 Cevap

    Virüs dosyaları şifrelediğinde bir silme işlemi gerçekleşmediğinden silinen dosyaları kurtarma uygulamaları işe yaramıyor.  Mevcut dosyaları şifreliyor sadece bu sebepten dediğin yöntem işe yaramaz.

    alattin alattin (16999)
    4 yıl önce cevaplandı

      shadow explorer programı gibi programlar daha önceden yani virüs bulaşmadan önce yüklenmiş ise virüşün bulaştığı ve şifrelenmiş dosyaların önceki  gölge kopyalarını kullanarak dosyaların şifrelenmemiş hallerini geri getirebiliyorsunuz.

      yorukyavuzhan38 yorukyavuzhan38 (1)