Bazı Yazılım Kavramları Hakkında Bilgi

Open Source software ( Açık kaynak kodlu yazılım ) Nedir ?

Freeware ( Ücretsiz yazılım ) Nedir ?

Shareware ( Ücretli yazılım ) Nedir ?

Freemium ( Ücretsiz fakat birkaç özelliği ücretli ) Nedir ?

Donationware ( Bağış yapmanızı ister ) Nedir ?

Nagware ( İkide birde satın al veya kaydol diyen yazılım ) Nedir ?

Adware ( Reklam gösteren yazılım ) Nedir ?

Demoware ( Deneme sürümü ) Nedir ?

Crippleware Nedir ?

Trialware Nedir ?

ybaskin34 ybaskin34 (1440)
5 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Open Source software ( Açık kaynak kodlu yazılım ) Nedir ?

     Bu yazılımlar kaynak kodları ile birlikte paylaşılır.

     Kullanıcılar yazılımı geliştirmek için yazılımı değiştirebilir, inceleyebilir ve geliştirebilir.

     Kaynak koduna ek özellikler eklenebilir.

    Freeware ( Ücretsiz yazılım ) Nedir ?

     Ücretsiz olarak indirip kullanılabilen yazılımlardır.

    Genellikle kapalı kaynak kodlu olurlar.

    Shareware ( Ücretli yazılım ) Nedir ?

     Deneme bazında dağıtılan bir yazılımdır. (örneğin, 30 gün veya 2 ay boyunca ücretsiz)

     Zaman sınırı aşıldığında iptal olacaktır ; zaman sınırından sonra kullanmak için ücretini ödemeniz istenir.

    Shareware Çeşitleri

     Freemium ( Ücretsiz fakat birkaç özelliği ücretli ) Nedir ?

     Bu yazılımlarda kullanıcıların denemesi için temel özellikler ücretsiz sunulur fakat gelişmiş ve ek özellikleri kullanmak için ücret ödenir.

     Donationware ( Bağış yapmanızı ister ) Nedir ?

     Yazılım kullanıcılara ücretsiz olarak sunulur ve opsiyonel olarak bağış yapması istenir.

     Diğer adı beggarware'dir.

     Nagware ( İkide birde satın al veya kaydol diyen yazılım ) Nedir ?

     Yazılım ücretsiz olmasına rağmen rahatsız edici popuplarla kullanıcıları bir şeyler satın almaya veya bir yerlere kayıt olmaya zorlar.

     Adware ( Reklam gösteren yazılım ) Nedir ?

     Bir yazılım çalışırken reklam gösterilmesidir.

     Demoware ( Deneme sürümü ) Nedir ?

     İnsanların bir programı satın alıp almayacağına karar verirken ücretsiz olarak kullanmalarını sağlayan bir sürümdür.

     İki türü vardır.

    Crippleware

    Yazılımın tüm özellikleri sunulmaz sadece bir kısmı kullanılır ve tamamını kullanmak için ücret istenir.

    Trialware

    Kullanıcılar yazılımın tüm özelliklerini belirli bir süreliğine kullanabilir.

    Yazılımı 2 hafta veya bir ay kadar ücretsiz olarak kullandıktan sonra satın alınması istenir.

    ybaskin34 ybaskin34 (1440)