Bellek azaldı hatası

Asus notebook ve Windows 8.1işletim sistemi  kullanıyorum.  Bilgisayarımda 4gb ram ve 2 gb ekran kartı mevcut.

Oyun oynarken ( Leauge of Legends , fifa 2014 , dota 2 ) müzik açıyorum ve bir kaç saniye içinde bellek azaldı hatası alıyorum.

Sanal bellek miktarını birkaç defa yükselttim fakat aynı hatayı almaya devam ediyorum.

Sorunun çözümünde yardımcı olursanız sevinirim.

seniordiego seniordiego (5)
10 yıl önce sordu

  • bir çözüm yazdım. lütfen işe yarayıp yaramadığını belirtin. çok teşekkürler. murat 10 yıl önce

Toplam 1 Cevap

Bellek azalması sorunları neden yaşanır?

Bilgisayarınızda, rasgele erişim belleği (RAM) ve sanal bellek olmak üzere iki tür bellek vardır. Tüm programlar RAM kullanır; ancak çalıştırmak istediğiniz program için yeterli miktarda RAM olmadığı zaman, Windows normalde RAM'de depolanan bilgileri geçici olarak sabit diskinizdeki bir dosyaya (disk belleği dosyasına taşır. Geçici olarak disk belleği dosyasında depolanan bilgilerin miktarına sanal bellek adı verilir. Sanal belleği kullanmak (diğer bir deyişle bilgileri disk belleği dosyasına taşımak ve buradan almak), programların düzgün şekilde çalışması için yeterli miktarda RAM sağlar.

Bellek azlığı ile ilgili sorunlar bilgisayarınızdaki RAM bittiğinde ve sanal bellek azaldığında meydana gelir. Bu, bilgisayarınızda yüklü olan RAM miktarının destekleyebileceğinden daha fazla program çalıştırdığınızda olabilir. Bellek azalması sorunları, bir program artık gereksinim duymadığı belleği serbest bırakmadığında da görülebilir. Bu soruna aşırı bellek kullanımı veya bellek sızıntısı adı verilir. [Microsoft]

Windows 8.1'de azalan bellek uyarıları ile yapılabilecek işlemleri yazmaya çalışayım.

  1. Özellikle oyunlarda bu sorunu yaşıyorsanız şunu çözünürlüğü düşürmeyi deneyin. Yani 1920x1080 ile oyunu oynuyorsanız oyunun desteklediği alt bir çözünürlüğü deneyin. Örneğin 1600 X 900 gibi. [uzmanim.net]
  2. Yine oyunun desteklediği çözünürlük ile masa üstü çözünürlüğü aynı hale getirin. Oyunları oynayabileceğiniz en iyi çözünürlük oyuna göre değişir ve bu bilgiyi oyunun web sitesinde bulabilirsiniz. Örnek olarak yine masa üstü çözünürlüğünüz 1920x1080 ise ve oyun için tavsiye edilen çözünürlük  1600X 900 ise masa üstü çözünürlüğünü 1600X900 yapın.

Windows 8.1 de Ekran çözünürliğini şu şekilde değiştirebilirsiniz:

  1. Masaüstünde sağ tuşla tıklayın.
  2. Çözünürlüğü seçin.
  3. Çözünürlük bölümünden alt bir çözünürlük seçin.
    Windows 8.1 çözünürlük değiştirme

Diğer bir sorun oyunlarda hata yani bug olması olabilir. Hatalar bellek sızıntılarına yol açar.  Oynadığınız oyunun güncellemesi varsa güncellemesini yükleyin.

Bellek azaldı hatalarında sanal bellek arttırmak pek çözüm sağlamaz. Günümüz oyunları için 4GB bellek pek yeterli değil ayrıca.

Ek olarak, varsa çalışan programları, antivirüs programı gibi oyun oynarken kapatın.

murat murat (12492)