Bellek Azaldı Uyarısı ( win 7 )

Acil yardıma ihtiyacım var.Herhangi bir video açtığım zaman 1 saniye açıp kapatsam bile fiziksel bellek kullanımı %97 lere yavaş yavaş 10 dakika içinde çıkıyor C sürücüsünde bellek azaldı uyarısı verip 1 dk içinde pc kilitleniyor fakat  yeniden başlatınca düzeliyor. Avast ve avg ile tarattım ,disk birleştirme vs. herşeyi yaptım.Hard diskim C ve D olmak üzere iki ve C de en az 28 Gb D de ise 100 Gb boş alan var,sanal belleği arttırdım yine de olmadı.Daemon Tools denilen programı sildim bir yerde okumuştum sptd.sys adlı dosyası varmış virüs gibiymiş silinmeyip hafızaya yerleşiyormuş ondan olabilirmiş ben de  DOS ortamında baktım DIR sptd.sys yazdım bişey çıkmadı.Format atmak istemiyorum ne yapmam gerekiyor ?yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim...

  DELL INSPİRON 1564    INTEL CORE  i3 CPU    3 Gb RAM    64 BİT WIN 7 HOME PREMIUM                                            ATI MOBILITY RADEON HD 5450 Series

YÜKLÜ FİZİKSEL BELLEK ( RAM )  3GB

TOPLAM FİZİKSEL BELLEK  2,93 GB

KULLANILABİLİR FİZİKSEL BELLEK   1,54 GB

TOPLAM SANAL BELLEK   5,85  GB

KULLANILABİLİR SANAL BELLEK   3,94 GB

DİS BELLEĞİ DOSYASI ALANI    2,93  GB

DİSK BELLEĞİ DOSYASI C:\ pagefile.sys

İyice incelediğimde video açmasamda  fiziksel belleğin arttığını gördüm görev yöneticinden baktığımda. D sürücüsünün içinde bir klasörde filmlerim var. Sadece o klasöre girdiğim anda  yukarıda yeşil yükleme ışığı hareketleniyor soldan sağa doğru yükleme gibi birşeyler yapıyor. video hiç açmasamda sırf o klasöre girme sebebiyle sanırım fiziksel bellek artımı o klasörü geri kapatsam bile artmaya devam ediyor ve 10 dakka olmadan % 97 lere gelip ekran kararıyor ,donuyor yani. Kaspersky laboratuarındaki virüs yakalama programlarını indirip denedim bişey çıkmadı. Sanırım  o klasörün içindeki filmlerden birinde virüs olabilir ve yakalanamayan bir virüs olsa gerek çünkü çok denedim

bunyamindemirok bunyamindemirok (1)
10 yıl önce sordu

  • Merhaba, sorunuz ile ilgili güncellemeleri, sorunuzu düzenleyerek yapabilirsiniz. Cevap niteliği taşımayan gönderilerinizi sorunuza veya yorum olarak ekleyebilirsiniz. Teşekkürler. hakan 10 yıl önce

Toplam 3 Cevap

Videoları internet üzerinden mi açıyorsunuz yoksa bilgisayarınızda kayıtlı olan videolar mı?

Muhtemelen bir bellek sızıntısı (Memory Leak) sorunu var.  Sorunu format atmadan çözebilirsiniz.

Öncelikle videoları hangi program ile açıyorsunuz? Internet üzerinden izliyor Chrome, Firefox,  Internet Explorer gibi bir  tarayıcı kullanıyorsanız, en son sürümü kullandığınızdan emin olun.  Eklenti yüklü mü kontrol edin.

Varsa eklentileri kaldırın.

Bilgisayarda kayıtlı videolarda sorun yaşıyorsanız başka bir video oynatıcı yazılım kullanın.  Örneğin VLC player. VLC Player  adresinden indirebilirsiniz.

Memory leak e yol açan yani bellek sızıntısı yapan yazılımı tespit etmek için şunları yapın:

  1. Video izlerken açık program var mı?  Varsa açık programları kapatın.
  2. Antivirüs yazılımınızı kapatın veya kaldırın. (Deneme için elbette)
  3. Windows başladığında çalışan uygulamaları kapatın.
    Çalıştıra MSconfig yazın.
    Başlatma bölümünü tıklayın.
    Tümünü devre dışı bırak'ı tıklayın.
    Bilgisayarı yeniden başlatın.
  4. Gereksiz servisleri kapatın.
    Çalıştıra MSconfig yazın.
    Hizmetler sekmesini tıklayın.
    Microsoft Hizmetlerini Gizleyi işaretleyin.
    Tümünü devre dışı bırak'ı tıklayın.
    Bilgisayarı yeniden başlatın.
  5. Videoları internetten izlerken sorun yaşıyorsanız farklı tarayıcı ile videolari izlemeyi deneyin.
  6. Sanal belleği tekrardan otomatiğe alın.

Bellek sızıntısını tespit etmek için yukardaki işlemleri deneyebilirsiniz. Keşke videoları internet ortamından mı yoksa bilgisayarsa kayıtlı olarak mı izliyorsunuz belirtseydiniz. Yukarıdaki ihtimalleri deneyin. Sorun devam ederse yorum olarak belirtin. Mutlaka çözüm bulunur.

murat murat (12492)
10 yıl önce cevaplandı

    Merhaba,

    virüs olmadığını düşünüyorum. Murat'ın dediği gibi  muhtemelen bir yazılım bellek sızıntısına yol açıyor.

    Sisteme entegre olmuş bir yazılım kullanıyor musunuz? Windows açıldığında başlayan, servis olarak çalışan,  Windows sağ tuş menüsüne eklenti yapan bir yazılım?

    Görev Yöneticisinin ekran görüntüsünü gönderebilir misiniz? Bellek yani ram kullanımına göre sıralayın hangi işlem belleği aşırı tüketiyor görmek için.

    1. CTRL + SHIFT + ESC e basın. Görev yöneticisini açın.
    2. İşlemler sekmesini tıklayın.
    3. Bellek başlığına tıklayın.

    ​Hangi işlem  sızıntıya yol açıyor buradan bulabilirsiniz.

    cemphp cemphp (651)
    10 yıl önce cevaplandı

      Arkadaşım merhaba  biraz geç cevap olmuş oluyor ve sende sorununu çözmüşşündür belkide ,ama bu sorundan cevap arayan kişilere belki faydamız olur diye tecrübemi aktarmakta fayda görüyorum . Bendeki sorunda ayni seninki gibiydi birçok yerde verilen bilgileri uygulamama rağmen çözüme ulaşamamıştım .Kendi tecrübelerime göre ,video dosyaları bir diskten başka bir diske kopyalanırken daha çok ,format atılıp tekrar kurulan  pc ye daha önce başka bir diske kopyalanılan avi ,mpeg.vs video dosyaları tekrar yeni kurulan pc ye kopyalandığında bu sorun oluşuyor içinde video dosyalarının olduğu klasöre girilince bellek harcanması devreye giriyor ve oturumu kapatmadan bellek harcanması durmuyor . Kanaatimce bu dosyalar kopyalanırken bazı kod hataları oluşup pc bunları okumakta zorlanıyor en pratik yol bu video dosyalarını silmek, veya silinmesini istemediğiniz görüntüler ise mpg formtında ise ( Mpg2Cut2) gibi  mpg kesme programıyla tamamını kesmeden tarattırmak veya format dönüştürücü ( Hamster  free video converter ) gibi programlarla formatı dönüştürmek yada ayni formatı tekrarlatmakla düzeltilebilir kolay gelsin..

      Not: win 7 de denenmiştir..

      msta msta (1)