Bellek boyutları neden 2'nin katı şeklindedir?

    Toplam 1 Cevap

    Bunun cevabı 0 ve 1'de gizli. Binary yani ikili sayı sisteminde. Bilgisayarlar çok kompleks işlemler yapsalar dahi  binary üzerinde ilerlerler. Basitçe elektriksel olarak sinyal var ya da yok. Alt seviye bilgisayar işlemlerinde her zaman iki muhtemel değer vardır: 0 ve 1, açık veya kapalı.

    Bu sebepten bilgisayarda her şey ikili sayı sistemi etrafında tasarlanmıştır. Bu sebepten eğer ikinin katı şekilinde üretilmeseydi bellekte işlemler sırasında kullanılamayan alanlar ortaya  çıkabilirdi.  Ram üretmek maliyetli bir iş. Bu sebepten en verimli şekilde çalışacak biçimde tasarlanıyorlar.

    Bilgisayar ikili sayı sistemini bellekleri adreslemek için kullanır.  Bilgisayar belleğini milyarlarca gözden oluşan çekmeceler gibi düşünebilirsin. Hatta bazı AVM'lerde bulunan eşya saklama dolapları vardır. Onlar gibi düşünebilirsin. Her veri bu dolaplara yerleştirilir ve her dolabın bir adresi vardır.

    1GB aslında 1GB değildir. 0.9313 GB değerine eşittir. 2^30 olarak gösterilir.

    1GB dönüşümü şu şekildedir.

    • Byte 1,073,741,824
    • Kilobyte 1,048,576
    • Megabyte 1,024

    Bellek nasıl çalışır

    Bellek,RAM,  CPU ile en yakın çalışan donanımdır. CPU örneğin HDD'den bir veriyi alır, bunu belleğe yükler. Daha sonra ihtiyacı olduğunda tekrardan bellekten okur.
    İşlemci belleğe erişirken 8 bit, 16 bit, 32 bit, 64 bit gibi ikinin katı değerler ile erişir.

    alattin alattin (16984)
    5 yıl önce cevaplandı

    • @rzgr anlaşılır oldu mu, emin olamadım. alattin 5 yıl önce
    • Hocam teşekkürler ama hala neden 2 nin kuvveti olduğunu kavrayamadım rzgr 5 yıl önce
    • benim beynim yandı diyebilirim @alattin hocam saolasınız :) omercik 5 yıl önce
    • @farurhenho @rzgr basit anlatmaya çalıştım ama olmadı sanırım, farklı şekilde anlatmayı deneyeceğim :) alattin 5 yıl önce
    • Hocam bilgisayarların genel olarak ikili binary sisteminde çalıştığını ve bu sistemin bellwkleri adreslemede işe yaradoğını anladım teşwkkürler :) rzgr 5 yıl önce
    • @farurhenho @rzgr araya bir iki şey sıkıştırdım. Belki şimdi daha anlaşılır olmuştur. alattin 5 yıl önce
    • Tamam şimdi oturdu kafama hocam , 0 ve 1 ler var. Belleklerde adet olarak ikinin katı şeklinde (sanıım bitler) var. 1 ve 0 ikili permütasyonlar şeklinde yerleştirilir. Mesela 4 tane olsun bitlerdeki sıralama _, _, _, _ => her çizgiye 0 veya 1 gelir 2.2.2.2=16 bit. Böyle anladım hocam doğru mudur rzgr 5 yıl önce