Bellek DIMM modüllerinden kast edilen şey nedir?

Bilgisayardaki hatanin çözümü bu. Ne anlama geldiğini bilen var mi

maximusx maximusx (1)
7 yıl önce sordu

    Toplam 2 Cevap

    DIMM (Dual Inline Memory Module)  yani çift sıralı bellek modülü demek. Günümüz RAM bellekleri DDR, DDR2, DDR3

    DIMM formundadır. DIMM Ramlerin üzerinde çift taraflı entegre devre vardır. Daha eski olan SIMM yapısının tek tarafında entegre devre bulunur.

    Sorunun tam olarak nedir anlaşılmıyor ama merakın DIMM ne demekse cevabı yukarda.

    murat murat (12492)
    7 yıl önce cevaplandı

      Sayenizde bende araştırarak bilgi sahibi oldum.

      DIMM, açılımı Dual Inline Memory Module (Çift sıralı bellek modülü), DDR ramlerde kullanılan bir modül.DIMM ile birlikte veriyolu ikiye katlanmıştır.SIMM modülünde 32-Bit veriyolu varken, DIMM da ise 64-Bit veriyolu vardır.

      Günümüzde SIMM bırakılmış ve DIMM bellek modülleri kullanılmaya başlanmıştır.DDR, DDR2, DDR3, DDR4 ramlar DIMM modülü ile çalışırlar.Ayrıca Notebookler için üretilmiş Ramlerde SO-DIMM ibaresi yer alır.Buradaki SO (Small Outline) yani küçük yapı anlamına geliyor.

      Daha ayrıntılı bilgi için MEB'in yayınlamış olduğu Bilişim Tekonolileri anlatım makalesine buradan bakabilirsiniz.17. sayfada DIMM modüllerinden bahsedilmektedir.

      ismailsarp ismailsarp (6010)