Bellek üst sınırı nedir?

Msconfig ile sistem yapılandırmasını açtığımda ünyükleme seçenekleri altındaki gelişmiş bölümünde Bellek üst sınırı diye bir ayar var.

Buradaki bellek üst sınırı nedir, ne işe yarar?

alattin alattin (16999)
5 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Msconfig ile bilgisayardaki bazı ayarları değiştirmek mümkündür. Msconfig ile ulaşılan ayarların çoğu sorun gidermek için kullanılan ayarlardır.

    Sistem Yapılandırması > Önyükleme > Gelişmiş Seçenekler > Bellek üst sınırı ayarı bilgisayarda işletim sisteminizin kullanacağı belleği sınırlamak için kullanabileceğiniz bir ayardır.

    1. Windows ve R tuşlarına birlikte basın. Açılan çalıştır penceresine msconfig yazın ve enter tuşuna basın.
    2. Daha sonra Önyükleme sekmesini tıklayın.
    3. Önyükleme sekmesinde Gelişmiş Seçenekler bölümüne tıklayın.

    Bellek üst sınırı

    Bellek üst sınırı ayarı normalde seçili olmamalıdır. Burası daha çok yazılım geliştiricilerin çeşitli senaryoları test etmek için kullandığı bir alandır. Normal kullanıcılar bellek üst sınırı ayarını aktif etmemeli ve buraya değer girmemelidir.

    Windows işletim sistemi sistemde takılı olan belleği en verimli şekilde zaten kullanır.

    Eğer 32 bit Windows kullanıyorsanız 4GB'a kadar olan belleği (RAM) sorunsuz kullanabilirsiniz. Bu durumda 64 bit Windows sürümlerinde farklıdır. Eğer 64 bit Windows 10 Home kullanıyorsanız 128GB'a kadar olan RAM'i sorunsuzca kullanır.

    Diğer Windows 10 sürümlerinin desteklediği maksimum ram miktarları için:

    Eğer bilgisayarınız takılı olan RAM'dan daha azını görüyor ve kullanıyorsa buradaki ayar değişmiş olabilir. Bunu kontrol etmenizde fayda var.

    alattin alattin (16999)