Ben bir bilgisayar toplamak istiyorum ama bilgim çok yetersiz olduğundan tek başıma yapmak istemiyorum.

Sistemim de istediğim rtx 3080 ti ekran kartına göre nasıl bir kasa yapacağımı bilmiyorum bende başkalarından bilgi almak istedim.
Bütçem yaklaşık 20 25 bin tl.

zesow zesow (3)
3 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    3080 Ti yok, 3080 var. 3080 Ti daha çıkmadı, şimdilik çıkacağını zannetmiyorum. RTX 3080 ise stoklarda yok, bir tane buldum o da 12 bin TL. Bütçenin yarısını sarsıyor. 7000 TL, 9000 TL arası olsa alınırdı, fiyatı aşırı pahalı. Stoklarda olmadığı için de fiyatı yüksek görünüyor. GamingX modeli yurtdışında 8000 - 9000 TL arasında satılıyor. Ekran kartı için 10K'yı kenara koyacağım geri kalaan 16K'ya da sistemi dizeceğim.

    • Intel Core i9-10900K = 6415 TL
    • MSI MPG Z490 Gaming Plus = 1845 TL
    • Samsung 970 Evo NVMe 1TB SSD = 1460 TL
    • XPG Battlecruiser 4X120MM Kasa = 1100 TL
    • CORSAIR RM850 850Watt 80+ GOLD PSU = 1300 TL
    • GSkill Trident Z 16GB (2x8GB) 3600MHz RAM = 969 + 969 TL ( Bu kitten 2 Tane alınacağı için toplamda 1900 TL, 32 GB RAM. )

    Toplam 14500 TL~

    Kasa ile RTX 3080 uyumlu mu bilmiyorum, kasanın genişliğine ve ekran karıtnın genişliği kontrol edilmeli. Sistem için geri kalan 2000 TL'yi de SSD'ye ya da Sıvı soğutmaya harcayabilirsin. Tavsiyem Custom Sıvı soğutma yaptırman ve bu işin öncülerü ülkemizde işinin hakkını fazlasıyla yapıyorlar. Bu sisteme normal Sıvı soğutma ayıp olur, Custom sıvı soğutma yapılmalı, bütçe de uygun bunun için.

    hydra hydra (3800)
    3 yıl önce cevaplandı

    • RTX 3080 nin ülkeye gelmediğinin farkındayım.Ben sadece kasayı önceden halletmek istedim.Custom sıvı soğutma yapmasam bilgisayar zorlanır mı acaba? Normal bir soğutma yeterli olur mu? Çünkü ben paranın artmasını istiyorum bütçeye monitörde dahil onu da aradan çıkartmak istiyorum.Soru olarak yanlış sorduğumun farkındayım orda monitörüde belirtmem gerekirdi,bu benim hatam. zesow 3 yıl önce
    • Yeterli olur ama böyle bir bütçe de böyle bir sisteme Custom sıvı soğutma olmadan yazık etmiş olursunuz. Monitör olarak 4K bir monitör alın derim. @zesow hydra 3 yıl önce
    • Tamam çok teşekkür ederim.Son olarak da bunların hepsini itopyadan toplayabilir miyim? zesow 3 yıl önce
    • Toplayabilirsiniz ancak pahalı olur, deneyin isterseniz. Monitör olarak da yanlış yazdım 2K iyi bir monitör kullanın. @zesow hydra 3 yıl önce
    • Sizce bütün parçaları nerden toplayayım çünkü ben hiç masaüstü kurulumu yapmadım. zesow 3 yıl önce
    • Hocam Kendiniz çok zor yaparsınız, işin içine sıvı soğutma falanda giriyor, en ufak hata da çok kötü sonuçlar doğurabilir. hydra 3 yıl önce
    • Tek tek almak fiyatları gözle görülür bir şekilde düşürür, bunu düzgünce işini iyi yapan insanlara toplattırmalısın, tavsiyem custom soğutmalı bir sistem oluşturman, zaten RTX 3080 için baya bir bütçe kalıyor. Cusstom soğutma için özelden adres bıraktım hydra 3 yıl önce