benim bilgisayar kendiliğinden program indirdi

benim pc kendiliğinden mi ya da biri uzaktan erişerek mi yaptı bilmiyorum ama turkojan 4 die bir program indirlimiş .. yuklenmiş mi yuklenmemiş mi bilmiyorum aramada turkojan yazdıkımda oyle bir klasor cıkıyor turkujan 4 kurulum die tıklayınca da ekranda 3 kutu cıkıyor bitanesinde mutlaka oku yazıyor altında da turkujan 4 kurulum die bir klasor ve ekranda kucuk bir kutu halinide de cevirimiçi satın al satın alma yolları falan yazıyor .. bu nasıl indirlidi ki kendiliğinden ve suan program yuklu mu bu program benim bir baskasını gozetlemememi sağlar ya da baskasının mı beni gozetlenmesini lütfen acıklayıcı bir cevap veriin kafam cok karısık

mervecankan mervecankan (3)
9 yıl önce sordu

  • mutlaka okuyu tıkladım diyor bu program furkan uysal tarafından dağıtılmıstır kesinlikle virüs yoktur mervecankan 9 yıl önce
  • bilgisayarda asus tıklıyorum , karsıdan yuklemeleri tıklıyom ,, compressed die bir klasoru tıklıyom ekranda indirlen seyler gorunuyor sanırım orda turkojan 4 kurulum yazıyor mervecankan 9 yıl önce

Toplam 2 Cevap

Turkojan bir tür trojan, rat grubuna giren yazılımdır. Kullanıcıya sisteminize uzaktan erişmeye olanak sağlar. Bilgisayarınıza Turkojan kurulu ise başkaları bilgiayarınıza uzaktan bağlanabilir ve dilediği her şeyi yapabilir.

Turkojan iki parçadan oluşur. Client ve server.  Bu dosyayı siz indirmediyseniz nasıl geldiği konusunda bir fikriniz yoksa daha önce bir şekilde birisi yüklemiş demektir.

turkojan imzası pek çok antivirüs tarafından tanınıyor. Bilgisayarınıza Avast, AVG gibi bir antivirüs kurun ve tam tarama yapın.

Bu işlerden hiç anlamıyorsanız ve içinizde şüphe kalacaksa, teknik bilgileri olan birinden yardım isteyin ve bilgisayarınızı formatlayın.  Eğer önemli bir bilgi varsa önce yedek alın.

Normalde format önermem ama sizin daha önce sorduğunuz bi kaç soruyu hatırlıyorum. Bu konuda fazlaca endişe duyuyorsunuz.

Bilgiayarınızı temizce formatlatın. Bu işi güvenilir biri yapsın. Kafanız rahat edecektir.

cemkara cemkara (4215)
9 yıl önce cevaplandı

  • hocam bu program indirlmişama kurulmamıs sanırım ha bir de goruntulu konusmama foto halinde mı ulasır ki ekran goruntusune mervecankan 9 yıl önce
  • yanı ekran goruntusunu foto halinde mi alır ya da direk team wier gibi mi bağlanıp canlı canlı pcde neler yaptımı gorebilir mi mervecankan 9 yıl önce
  • ama hocam bu program benim baskasının bilgisayarına ulasmamı sağlamaz mı yanı ben de değil de beni gözetleyen tarafta yuklu olması gerek mez mi oyle bir seyin olması için mervecankan 9 yıl önce
  • Mervecan, bu programın server'i senin bilgisayara çalışıyorsa, sen ne yapabiliyorsan senin yapabildiğin her şeyi karşı taraf yapar. Kısacası: her şeyi yapar, seni canlı da izler fotografını da çeker. Bu işlerden fazla anlamadığın ortada. O yüzden hiç uğraşma veya okuyup araştırıp öğrendikten sonra bunlarla ilgilen. cemkara 9 yıl önce

Mervecan, macera falan arıyorsan kurabilirsin. Bu programı kurduktan sonra server kurma, modemde port açma gibi başka tamamlayıcı şeyleride var (Youtube'da videolu anlatımlarıda bulunuyor fakat ben link vermeyeceğim, aranırsa bulunur.). Ama ava giden avlanır diye bir söz var bilirsin ve çok dikkatli olmalısın. Mesela evin içinde açık saçık falan dolaşmamalısın :-)

Şaka bir yana merve, bu işlerden uzak dur ve bilgisayarını normalde kullanılması gerektiği şekilde kullan ve normal güvenlik şartlarını yerine getir. Bunlar sana yetecektir ve kafanda rahat olacaktır.

Bir büyük tavsiyesi :-)

Not: Ayrıca bu Turkojan sana iraden dışında geldiyse onun kurulumu doğrudan client (istemci) şeklinde olabilir ve bilgisayarın -cemkaranında belirttiği şekilde- başkaları tarafından tamamen ele geçirilebilir. Başkalarını izlemek için client değil server (sunucu) kurulmalıdır ve izlemek istenen PC'yede bir şekilde turkojan gönderip oradada kurulması sağlanmalıdır. Mutemelen sana yapılan ve yaptırılmak istenen gibi..

temmuz temmuz (12505)
9 yıl önce cevaplandı

  • Kesinlikle macera arıyor :)) cemkara 9 yıl önce
  • Kendisi bilir :-) temmuz 9 yıl önce
  • program indirlimiş ama yuklenmemiş ya yuklenmesi için para mı ne isteniyor yanı program yuklu değil ki mervecankan 9 yıl önce