BenQ GW2406Z 23.8 sRGB ve AdobeRGB değerleri nedir?

İyi günler, uzmanim.net

Başlıkta belirttiğim monitörü sipariş vereceğim. Şuan indirimde alınabilecek tek AH-IPS ekran (ünlü bir x alışveriş sitesinde ips olarak geçse de) ve gerçek 8 bit (6bit+frc değil) fakat bazı siteler bazı monitörlerin özelliklerinde srgb yüzdesi veriyor (bundan önce aldığım, sorunlardan dolayı iade ettiğim monitör örnek; lg 25um58-p srgb %99) ama BenQ GW2406Z için bulamadım. SRGB nedir, Adobe RGB nedir? Öğrendim ama Gerçek 8 bit olmasının bir srgb karşılığı var mı, arasında bir ilişki var mı, bilmiyorum. Araştırdım bulamadım. Bugün sipariş vermek istediğimden daha fazla zaman kaybetmeden siz değerli, uzmanim.net üyelerinin fikrini almak istedim. 4den önce cevap atarsanız büyük kıyağınız olur bana :). Saygılarımla.

klkmlk9998 klkmlk9998 (71)
5 yıl önce sordu

    Toplam 2 Cevap

    Sorunu geç gördüm. Başkalarının da işine yarar diye böyle bir şey paylaştım: AdobeRGB - sRGB nedir, aralarında ne fark var?

    Benq kendi sitesine baktım hatta BenQ GW2406Z data sheet indirdim ama dediğin değerleri göremedim.

    Muhtemelen verdiğin site test programları ile  2406Z için 98% sRGB - 77%  Adobe RGB değerlerine ulaştı.

    murat murat (12492)
    5 yıl önce cevaplandı

      Sonunda buldum. %97 srgb %77 adobe rgb idi yanılmıyorsam. Belki lazım olur diye bilgi aldığım link bırakıyorum, ben yanlış anladıysam diye. Birilerine yarar belki ben siparişi verdim.

      https://www.google.com.tr/amp/s/www.techadvisor.co.uk/review/budget-flat-panel-display/benq-gw2406z-review-3655790/%3famp

      klkmlk9998 klkmlk9998 (71)