Bilgi İşlem elemanın da olması gereken özellikler nedir ?

Merhaba Arkadaşlar

Öncelikle konu uzmanim.net misyonuna uygunmudur bilemiyorum ama sıkça kullandığım ve güvendiğim bir sayfa olarak konuyu burada açma gereği duydum yardımcı olabilirseniz sevinirim.

Teknik eleman olarak 10 yıllık deneyimim, alt yapım var.

Son zamanlarda  Bilgi işlem elemanı olarak bir kaç yere başvuruda bulundum ancak Server, Active directory gibi sistemler üzerinde deneyimli eleman aradıkları için bu konularda biraz eksiğim. Bilgi İşlem elemanı olabilmek için öğrenmem gereken Temel Konu nedir ? nereden başlamam gerekir ?

Şimdiden Teşekkürler.

ogzkzu ogzkzu (286)
8 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    uzmanim.net'e çok uygun bir soru.

    Bilgi işlem elemanı kavramı başvurduğunuz şirketin ihtiyaçlarına göre değişir.  Genelde bilgi işlem elemanı arayan şirketler alt yapıları doğrultusunda personel alırlar.

    Yani ağ yapısı, mevcut topoloji ne ise o konuda bilgili personel ararlar.

    Genel olarak Türkiye şartları düşünüldüğünde Windows tabanlı sistemlerin olduğu ağlar şirketler tarafından tercih ediliyor.

    Genel olarak bilgi işlem elemanının şu konulara hakim olması gerekir:

    • Bilgisayar tamir, bakım ve onarımı yani donanımı konusunda bilgili
    • Temel ağ bilgisi: Kablolama,ağ cihazları, Router, Switch vb. konular konusunda bilgili.
    • Access Point, Firewall kavramları konusunda bilgi sahibi (Firewall yazılımı/donanımı şirkete göre değişebilir fakat genel olarak firewall kullanımı bilgisi)
    • Windows Server sistemleri konusunda bilgili
    • Active Directory konusunda bilgili
    • Sanallaştıma : WMWare, Hyper-V nedir, nasıl kullanılır
    • Ofis yazılımları (word,excel vb konularda bilgili, çalışanlardan çokca soru gelir)
    • Şirketine göre IIS (Web sunucu), DNS, DHCP gibi konularda bilgili

    Temel olarak orta/ büyük şirketlerin bilgi işlem personelinin bilmesi gereken konular yukarıdakilerden oluşur.  Bazı şirketler kendine has veya farklı yazılımlar kullanıyor olabilir. Bunları istinas kabul ediyorum.

    Bana kalırsa yukarıdakilerden en kritik olanı ağ konusunda tecrübeli olmak. Ağ yönetebilmek. zaten yazdıklarımın çoğu network ile alakalı.

    murat murat (12492)
    8 yıl önce cevaplandı

    • Murat bey verdiğiniz bu değerli bilgiler için teşekkür ederim. ogzkzu 8 yıl önce
    • Peki bu konularla alakalı tavsiye edebileceğiniz bir kaynak, doküman var mıdır ? ogzkzu 8 yıl önce