Bilgisayar açıldığında ooov.net veya gamezdoka.org açılıyor

Bu sabah bilgisayarıma bir şey oldu. Bilgisayar ilk açıldığında ben bir şeyi tıklamadan hemen gamezdoka.org veya  ooov.net  sitesi açılıyor. Chrome'u ben açmadan doğrıudan karşıma  ooov.net sitesi geliyor. Şimdi denedim açılan sayfa  gamezdoka.org olmuş.

Bilgisayarıma virüs mü bulaştı?  gamezdoka.org ve  ooov.net sitelerinden nasıl kurtulurum?  ooov.net virüsünü nasıl silerim?

alivecan alivecan (337)
9 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Bilgisayarrın ilk açıldığında  gamezdoka.org, ooov.net gibi sitelerin açılması bilgisayarınıza adware tarzı bir programın yüklendiğini gösterir.  gamezdoka.org, ooov.net virüs değildir. Fakat can sıkıcı olabilir.

    Bir program yüklediyseniz, özellikle ücretsiz programlar ile birlikte gelmiş olabilir.

    Bilgisayar işlk açıldığında karşınıza  gamezdoka.org, ooov.net siteleri geliyormuş. Demekki sistemin ilk açılışına yani kayıt defterinin

    HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Run

    bölümüne bir kayıt eklenmiş demektir.

     gamezdoka.org, ooov.net sitelerinden kurtulmak için

    1. Kayıt defterini açın ( Windows + R tuşlarına basın çalıştıra regedt yazın ve enter tuşuna basın)
    2. Kayıt defterinde CTRL ve F tuşlarına basın ve aramayı başlatın.
    3. Sırası ile  ooov.net değerini aratın ve çıkan kayıtları silin.
    4. Sonra gamezdoka.org değerini aratın ve çıkan kayıtları silin.

    Bir de bu tür vakalarda hep öneririm şunları kesin yapın:

    Bilgisayarınıza bulaşan istenmeyen yazılımları ve eklentileri kaldırmak içindir.

    1. Bilgisayarınıza Malwarebytes anti-malware indirin ve burada anlatıldığı gibi bilgisayarınızı taratın.
      Malwarebytes nedir nasıl kullanılır
    2. Adwcleaner ile bilgisayarınızdaki reklam yazılımlarını temizleyin.
      Adwcleaner nedir nasıl kullanılır
    murat murat (12492)