Bilgisayar açılırken aralıklarla bip, dııt sesi geliyor ve açılmıyor

Windows XP yüklü bir bilgisayarım var. Bilgisayarım açılırken dııt (bip) sesi çıkartıyor. Ses kısa bir süre kesiliyor ve tekrardan dıııt (bip) sesi çıkarıyor. Bilgisayarım ekrana görüntü gelmeden böylece bekliyor.

Bilgisayar açılışındaki kısa biplemelerin sebebi ve bilgisayarım açılmama sebebi ne olabilir?

canx canx (3)
9 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Benim ilk aklıma gelen RAM yani bellekler ile ilgili sorun olduğu.

    Bilgisayarınız eğer Notebook değilse, Notebook ise biraz daha zahmetli olacaktır, ve teknik bilginiz var ise, ​

    1. Bilgisayarınızın elektriğini kesin.
    2. Bilgisayarınızın kasasını açın. Ram'leri yerinden sökün.
    3. Ramlerin yerlerini değiştirerek yeniden takın.
    4. Ramlerin slotlarına tam oturduğundan emin olun.

    Bilgisayar açıldığındaki bipleme sesi bellek veya belleklerin takılı olduğu soketlerin arızalandığına işarettir. Bu bir temassızlık sorunu olabileceği gibi bir donanım arızasıda olabilir ki o durumda yeni bir bellek veya anakart almanız gerekebilir. Bu durumu başka bellek takarak test edebilirsiniz.

    Diğer yapmanız gereken yine donanım bilginiz varsa kasanız içerisindeki tüm kabloları çıkartmak ve uzay montajı denilen konuma getirmek. Yani tüm parçaları sökün ve yeniden montajlayın.

    Bunu yapmanızdaki sebep bir kısa devre veya temas sorunu varsa bunu ortadan kaldırmış olacaksınız.

    Ayrıca kasanızda başka bir kart takılı ise, örneğin bir ağ kartı, eski bir modem, ses kartı gibi bunları sırası ile sökerek test edin.

    Benim aklıma gelenler bunlar. Sonuç olarak benim tahminim Ram veya anakart sorunu yaşıyorsunuz.

    cemphp cemphp (651)
    9 yıl önce cevaplandı

    • Teşekkürler deneyeceğim. canx 9 yıl önce