Bilgisayar açılırken görüntünün mavi olması

Kasamın içini açıp ekran kartını çıkartıp geri takmıştım bilgisayarı açtım görüntü mavi hersey normal ama görüntü mavi     mavi ekran sorunu diyeceksiniz ama oda değil sadece görüntü mavi  bilgisayarım grundig  başlangıçta grundig yazısı geliyor normalde yazı beyaz renkte olması gerekiyor ama mavi  lütfen yardım edin!!!

olcay12345 olcay12345 (1)
7 yıl önce sordu

  • Msajıma ilave yaptım, yeniden bakarsın. temmuz 7 yıl önce

Toplam 3 Cevap

Ekran kartı takılı olduğu slotta bir oynama, gevşeme meydana gelmiş olabilir. Kasayı açarak ekran kartının yuvasına tam ve sıkı olarak oturtulması gerekir.

Ayrıca alakalı kablolarda (monitör-kasa ara kablosu dahil) aynı ihtimal düşünülerek kontrol edilmelidir.

Edit:

Konu altında @mutecessis mesajında prablemin monitor ile alakalı olabileceği belirtilmiş (Monitörün kendisi veya bulunduğu mevkisi, çevresindeki eşyallar, maddeler). Bence zayıf olmakla beraber ihtimal dahilindedir ve buda kontrol edilmelidir. Mesela monitör ve PC başka mekana taşınabilir veya daha garantili olanı bu kontroller başka bir monitör ile yapılabilir (Bu başka ekran uyumlu bir televizyonda olabilir).

temmuz temmuz (12505)
7 yıl önce cevaplandı

    Ekran kartına iyice bastirdim çıt diye bir ses geldi    sonra yukari cektim hafif bir oynama var

    olcay12345 olcay12345 (1)
    7 yıl önce cevaplandı

    • Var gücünle demedim, aman ha! "Çıt" sesinin gelmesi slotun anakart üzeindeki bağlantşarında bir kırılma/çatlama olabileceğini düşündürüyor. Eğer orada bağlantıyı sağlayan lehimlerde falan küçük bir çatlama varsa, problem sebebi bu olabilir. Ekran kartının slotta sıkı bir şekilde oturması için yine uğraş ama dikkatli bir şekilde yap bunu. temmuz 7 yıl önce
    • PC Açıkken ekrana bakar halde ekran kartını hafif hafif oynatarak, bir değişiklik olup olmadığını kontrol edersin; ona göre hareket edersin. Eğer bir değişme olmuyorsa o noktada çözüm aramaktan vaz geçer, başka çözümlere bakarsın. temmuz 7 yıl önce
    • Birde monitör-kasa ara kablosunu, bağlantıları üzerinde kontrol et tavsiyesinde bulunmuştum. Buralardada gevşeklik falan olmamalı. temmuz 7 yıl önce

    Bu monitördeki bir arıza , monitörün yanındaki manyetik bir cisim (hapörlör,mıknatıs) den dolayı olabilir.

    mutecessis mutecessis (216)