Bilgisayar açılırken işletim sistemi seçenekleri nasıl iptal edilir

Merhabalar,

Bilgisayarı açtığımda Windows Önyükleme Yöneticisi sayfası açılıyor ve buradan sistem seçmemi istiyor. Bu sayfanın açıldığı zamanlarda ise bilgisayarım çok daha yavaş açılmakta. Örneğin sayfanın gelmediği zamanlarda (bilgisayarı normalde kapatmam, uyku moduna alırım fakat 5-6 ay önce kapattığımda o sayfanın gelmediği olmuştu) en geç 30 saniyede açılan bilgisayar, önyükleme sayfası geldiğinde ise 20 saniyede Windows logosuna kadar açılıyor, logo belirdikten sonra siyah ekranda 45 saniye kadar takılıyor. Önyükleme sayfasının gelmemesi için hangi işlemleri yapabilirim? İşletim sistemim orijinal değil, KMSpico isimli uygulama ile aktifleştirdim. Yaklaşık 4 yıldır bu işletim sistemini kullanıyorum.

woys woys (6)
5 yıl önce sordu

    Toplam 2 Cevap

    Windows Önyükleme Yöneticisi ekrana geliyorsa bilgisayarında daha farklı bir işletim sistemi yüklü veya izleri kalmıştır.

    Windows Önyükleme Yöneticisi'ni kaldırmak için şunları yapabilirsin:

    1. Başlata tıkla ve çalıştır'a gel.
    2. Çalıştıra msconfig yaz ve enter tuşuna bas.
    3. Önyükleme (boot) sekmesine tıkla
    4. Burada birden fazla işletim sistemi göreceksin. Önceki sürüm ya da sende yüklü olmayan, açılmamasını istediğini seç ve sil butonuna bas.
    5. Daha sonra uygula ve tamam butonularına bas.
    6. Bilgisayarı yeniden başlat.

    Bu şekilde açılıştan eski sürüm / farklı sürüm Windows'u kaldırmış oldun. Artık Windows ön yükleme yöneticisi açılmayacaktır.

    Ayrıca şu işlemi yapmanda fayda var:

    1. Bilgisayarında arama  bölümüne Disk temizleme yaz veya Bilgisayarım altındaki C sürücüsünü sağ tuşla tıkla ve özelliklere gir. Genel altında Diski temizleye tıkla.
    2. Disk Temizleme ekranında, Sistem dosyalarını temizle'yi tıkla.
    3. Disk Temizleme iletişim kutusunda, Disk Temizleme sekmesinde, Sistem dosyalarını temizle'yi tıkla. Veya silinecek dosyalar altındaki tüm kutuları işaretleyebilirsin.
    4. Dosyaları Sil'i tıkla.

    Bu işlemde varsa eski / güncelleme sonrası Windows dosyalarından da kurtulmuş olursun.

    Performans ile ilgili yapılması gerekenler: Başlangıçta çalışan gereksiz programları nasıl kaldırırım?

    Düzenleme:

    Kullanıcı sorunu şu şekilde çözmüştür:

    Windows Önyükleme Yöneticisi komut ekranından kapatma:

    1. Komut isteminini yönetici olarak çalıştırın.
    2. Komut isteminde şu komutu uygulayın:
      bcdedit /set {bootmgr} displaybootmenu no

      Bilgisayarı yeniden başlatın.

    murat murat (12492)
    5 yıl önce cevaplandı

    • Merhaba, öncelikle yardımınız için teşekkür ederim. Dediğiniz işlemlerin çoğunu normalde yapmıştım aslında. Dediğiniz ekranda da sadece Windows 8,1 seçeneği vardı zaten. Önyükleme sayfasını geçme işlemini komut sayfasına yazdığım displaybootmenu no koduyla hallettim, fakat bilgisayar hala siyah ekranda takılma problemiyle karşı karşıya. İnternette okuduğum kadarıyla bu probleme sebep olan sebeplerden biri arka planda çalışan uygulamalar, zira bilgisayarın açılmadan önce tüm bu programları hazır hale getirmesi gerekiyor. Bende şu an Chrome uygulamaları ile birlikte 40-50 civarında gözüken arka plan uygulaması gözüküyor. Acaba bilgisayarın siyah ekranda takılmasının sebebi bu olabilir mi? Uygulamaların çoğu Intel olduğu için bir işlem yapamıyorum, linkte de ekran görüntüsünü aldım. Bu uygulamaları bilgisayarın işleyişine zarar vermeden nasıl azaltabilirim yardım ederseniz sevinirim. https://i.hizliresim.com/g6L8v5.png - https://i.hizliresim.com/9NpoW5.png woys 5 yıl önce
    • Çalışan işlemlere baktım. Tamamına yakını sürücülerden oluşuyor. Cevabıma ekleyeceğim link ile gereksiz uygulamaları kaldırıp deneyebilirsiniz @woys murat 5 yıl önce
    • performans ile ilgili yapılması gerekenler olarak ekleme yaptım. Bunu deneyebilirsiniz hiç bir zararı olmaz @woys murat 5 yıl önce

    "Bilgisayar açılırken işletim sistemi seçenekleri nasıl iptal edilir" soru başlığınız bu şekilde fakat bilgisayarın hızlı açılmamasından şikayetcisiniz bende bilgisayarınızın nasıl hızlı açılır onu tarif edeceğim

    Murat arkadşın cevapları yerinde ve doğru ufak bir ilave yapmak istiyorum

    bilgisayarınız her açılmasınde yeniden başlatıyor  ayarlardan hızlı başlat seçeneğini seçtiğiniz taktirde

    bilgisayar önyükleme kısmını atlayıp direk açılır

    Denetim Masası\Donanım ve Ses\Güç Seçenekleri\Sistem Ayarları    "şu anda kullanılmayan ayarları değiştir" sekmesini tıklat

    "Hızlı başlatmayı aç önerilen" tıkini koyun ve değişiklikleri kaydeti tıklatın

    candan candan (4301)
    5 yıl önce cevaplandı

    • Merhabalar, öncelikle katkılarınz için teşekkürler. Murat Bey'in dediklerini yaptıktan sonra bilgisayar açılma süresi 50 saniye civarına indi. Siyah ekranda 20-30 saniye civarı takılmalar yaşanıyor ancak 4 yıllık bir bilgisayar olduğu için şu an gözüme çok çarpmıyor o. Şu an bilgisayardaki bir diğer sorun, ben bilgisayarı kapattıktan sonra 5 saniye sonra kendi kendine açılması. İnternetteki pek çok şeyi denedim ama sonuç olmadı, ne önerirsiniz? Konu başlıktaki alandan çok farklı bir yere evrildi farkındayım ancak yeni konu açarak kirlilik yaratmak istemiyorum, teşekkürler. woys 5 yıl önce