Bilgisayar açılırken Windows logosu neden çıkmıyor?

Windows 10 yükseltmesi yaptım windows10ugradate araciyla ama açılış logosu değişmedi bilgisayarımın markası exper çıkıyor sorun nedir

efsaneemrahylz efsaneemrahylz (247)
6 yıl önce sordu

    Toplam 3 Cevap

    Bu Exper markasının çıkması hiç bir şekilde problem değildir ve bunun işletim sistemleriyle bir alakasıda yoktur; hangi işletim sistemini yüklersen yükle bu değişmez, PC'nin açılmasında ilk olarak ve daha post ekraninda (makineye ait temel bilgilerin belirtildiği ekranda) iken bu Exper markası çıkar. Zira bu PC hangi işletim sistemi yüklü olursa olsun Exper marka bir makinedir. İşletim sistemi değişsede bu böyle kalır (İşletim sistemini değiştirmek PC'nin markasını değiştirmez).

    PC acilirken Exper markasınin çıkması makinede kullanilan anakart ve BIOS'ta gömülü PC'nin marka bilgileriyle alakalıdır, işletim sistemleriyle bir bağlantıları yoktur. Bu Exper marka bildirimi ancak anakart ve / veya BIOS bilgilerinin değiştirilmesi ile kalkabilir.

    temmuz temmuz (12505)
    6 yıl önce cevaplandı

    • daha önce Windows 8.1 pro yüklüydü açılırken dönen halkanın üstünde Windows bayrağımı diyim simgesimi diyim sonuçta bayrak vardı @temmuz bey efsaneemrahylz 6 yıl önce
    • "Açılış logosu değişmedi" dememismiydin? Açılırken önce post ekranı çıkar ve bu dediğin hep aynı olur. Daha sonra Windows boot olur (ön yuklenir).Bu açılışın ikinci evresi olur ve bu değişir. Her işletim sisteminin kendine has açılışları olur, açılırken logalar, karşılama ekranları falan değişir. Sendede herhalde böyle oldu. Başka olacak hali yok. Yani herşey normal ve bunlar problemde değil, kullaniciyi rahatsızda etmez, etmemeli. Sen normalden, olması gerekenlerden pek hazetmiyorsun galiba. Veya biraz fazla şüphecisin, evhamlısın :) @efsaneemrahylz temmuz 6 yıl önce

    Açılışta bilgisayar üreticisinin logosunun çıkması, o sistemde UEFI kurulum yapıldığını gösterir. UEFI kurulum yapılması bilgisayarların daha hızlı açılması açısında çok büyük bir avantajdır. Kısacası bilgisayar logosunun çıkması iyi bir şey diyebiliriz.

    İlla da açılışta Windows logosu çıksın istiyorsan ISO dosyasını indirip USB'ye yazdırırken standart BIOS modunda yazdırırsın ve yeniden format atarsın. Aksi halde yükseltmeyle falan açılış logosu değişmez.

    omercik omercik (9418)
    6 yıl önce cevaplandı

    • @farurhenho bir soru daha sordum onada cvp verirmisin efsaneemrahylz 6 yıl önce
    • Yanlış biliyorsun @farurhenho Bilgisayar üreticisi markası çıkmasının UEFI kurulumla bir alakası yok (Hızlı açılış ayarlarıyla karıştırıyor olabilirsin). UEFI daha yeni bir setup ve kurulum çeşidi. Birkaç senelik geçmişi var. Oysa PC' lerin ilk acilislarinda post ekranlari ve bu ekranlarda PC marka ve/ veya anakart bilgilerinin gösterilmesi çok eskilere dayanır. Hatta o bir zamanların meşhur IBM komputurlerine kadar gider bu :) Windows logosu için standard BİOS modunda yazdırmayıda çok anlamadım. Herhalde bundada yanılıyor ve yanlış biliyorsun. Zira hangi modda yazdırırsan yazdır işletim sistemleri değişmez, yeterki orijinal olsunlar (Modifiye olmaları farklı elbette). Eğer işletim sistemlerinin setuplari değiştirilmezse, başka ifade ile Modifiye edlmezlerse hepsi aynıdır ve Windows isletim sistemlerinin istisnasiz hepsinde acılısta -post ekranından sonra- Windows karşılama ekranı cikar ve her isletim sisteminin kendisine ait standart acilisi olur. Modifiye sistemlerde bu değişebilir ve değiştirilebilir @farurhenho @efsaneemrahylz temmuz 6 yıl önce
    • Windows 10 ISO dosyasını indirip Rufus ile önce "BIOS ya da MBR için UEFI bölüm düzeni" seçeneğini seçerek yazıdırıp format atın, ondan sonra tekrar Rufus ile "UEFI için GPT bölüm düzeni" seçeneğini seçerek format atın. Aradaki farkı gördükten sonra demek istediğimi anca öyle anlarsınız. @temmuz omercik 6 yıl önce
    • Ayrıca yorumumu dikkatli okuyun, açılışta PC ve anakart bilgilerinin gösterilmesini UEFI kuruluma bağlamadım, Windows logosu veya sistem üreticisinin kendi logosunun gösterilerek boot edilmesi, yani işletim sisteminin açılmasını UEFI kuruluma bağladım. Aradaki farkı daha iyi anlamak için deneseniz iyi olacak :) @temmuz omercik 6 yıl önce
    • Sizin bahsettiğiniz şeyle benim yaptığım yorumun uzaktan yakından alakası yoktur. @temmuz omercik 6 yıl önce
    • Ben seni ve sahip olduğun bilgilerini hep taktir ettim ve bunca tecrübelerime rağmen zaman zaman senden yeni birşeyler ogrendigimide açıklıkla belirttim. Ayrıca bunu taktirle karşılayıp sevindigimide söylemiştim hatırlarsan. Ama burada geçen konularda çok bilgili ve tecrübeli olmadiginida görüyorum. Bunu eleştirmek içinde belirtmiyorum. Herkes her konuda dört dörtlük zaten olamaz. Hepimizin donanımlı tarafları olduğu gibi eksik taraflarıda bir hayli mevcuttür yada olabilir.. Bunları görebilmeli ve açık yüreklilikle kabul etmeliyiz. Bilhassada senin gibi meraklı ve çalışkan kişiler bunu yapmalılar. Sana bunu tavsiye ediyor ve kolaylıklar diliyorum. Bu arada bana şunu dene bunu dene sonuçları gör dediklerini ben şimdiye kadar çok defa denedim ve belirttiklerin ile alakalı olarak bilgisiz ve tecrübesiz hiç sayılmam. Antiparantez belirtmek isterim. Bu arada birkaç günden beri mobilim. Birkaç gun daha surecek. Mobilden yazmak çok zor oluyor, fazla yorma beni :) @farurhenho temmuz 6 yıl önce
    • Her neyse, sonuç olarak açılışta bilgisayar üreticisinin logosunun çıkıp Windows logosunun çıkmıyor olması bir dezavantaj değil. Bu konuda hem fikiriz. @temmuz @efsaneemrahylz omercik 6 yıl önce
    • Evet, öyle. .Sağlıcakla kal.. @farurhenho temmuz 6 yıl önce
    • @temmuz Sen varya insanları cahil sanan bir canlısın. Ulan önce doğru düzgün okusaydın anlardın!!! o1omer 4 yıl önce
    • Bizde biliyoruz boot olurken üreticinin logosu çıkar. Ama arkadaş windows simgesinin upgrade den sonra çıkmadığını söylüyor ve bu win10 un bir sorunu!!!1 Önce bir tam okuyun @temmuz o1omer 4 yıl önce
    • @temmuz Kafayı bopzmuşsun boot la! Hani boottan sonra sistemin karşılama ekranı olurya! Sende söylemişsin zaten!!! Hah işte arkadaş ondan bahsediyor!!!! o1omer 4 yıl önce

    -1

    Bende bu sorundan muzdaribim yukarda bomboş konuşmuşlar seni cahil yerine koymuşlar.

    o1omer o1omer (-1)