Bilgisayar alınırken dikkat edilmesi gereken sadece kapasite ve hız mı?

Değerli Uzmanım.net

    Bir konuda mülahazanızı almak; ben ve benim durumda olan arkadaşlar için pek yarar olacağı zannındayım. Çoğumuz bilgisayar alırken. ''Ekran Kartı'' veyahut ''Ram'' gibi önemli parçaların ''Kaç Gb?'' olduğu bilgisiyle yetiniriz. (Ör: Abi bu ekran kartı 2GB süper bişi olmalı).

   Bilgisayar alırken bilgisayarın markası, işlemcisi, ekran kartı, ram vs. gibi  parçaların öneminin sadece boyutlarından ibaret olmadığı konusunda başlık altında bir makale bildirmeniz isteminde bulunmaktayım.

   Gereğinin tarafınızca; biz okuyucalara bildirilmesi hususunu ehemmiyetle vurgularım...

Bilgisayar alırken sadece Ram kapasitesi, işlemci hızı, disk kapasitesi gibi paremetreler mi önemlidir? Dikkat edilmesi gereken başka önemli unsurlar var mı?

semih9 semih9 (1)
9 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Bilgisayar parçalarında kapasite, hız gibi teknik özellikler tek başına belirleyici olmamalıdır.

    Bana göre her birim kendi içinde bazı kriterlerden geçmelidir.

    Anakart:

    • Anakart tasarımı, slotların konumu ebatları, alınacak kasar ile uygun mu?
    • Anakart üzerindeki chipsetler sorunsuz mu? Aşırı ısınma gibi sorunları var mı?
    • Soğutma sistemi yeterli mi?

    Sabitdisk

    • Hangi teknolojiyi kullanıyor? Sata, SSD  vb.
    • Dönüş hızı kaç RPM?

    Ekran Kartı

    • Ekran kartı işlemcisi
    • Bellek miktarı
    • Soğutma sistemi

    İşlemci

    • İç bellek miktarı
    • Hız
    • Çekirdek sayısı

    Benim dikkat aldığım kriterler aşağı yukarı bunlar. Bir de hepsinden önemlisi uyumlu parçaların bir araya gelmesi.

    Kullanıcı deneyimleri ve yorumlarda oldukça önemli. Alınacak her parça ile ilgili kullanıcı deneyimleri yorumları internetten araştırılmalıdır.

    Alacağınız bilgisayar parçası ile ilgili yaşanan sorunlar varsa çözümleri önceden belirlenmelidir.

    Tüm teknik veriler çok iyi olabilir fakat üretimsel hata barındırabilir. Bu sebepten kullabıcı tecrübeleri, o parçaları kullanan kullanıcıların deneyimleri size yol gösterecektir.

    Herhangi bir bilgisayar ya da OEM parça almadan önce o bilgisayarı, bileşenleri daha önceden kullanan kullanıcıların yorumları internet üzerinden araştırılmalıdır.

    Şahsen ben kullanıcı yorumlarına daha çok önem veriyorum.  Teknik olarak çok iyi özelliklere sahip bir HP dizüstü bilgisayarsa sahiptim fakat kablosuz ağ kendi kendine kaybolup duruyordu ve tek çözüm format atmaktı.

    Aylar sonra üretimsel bir hata olduğu ortaya çıktı. Sonra internetten araştırdığımda bu sorunu sadece ben değil pek çok kullanıcının yaşadığını öğrendim.

    Hız, kapasite gibi değerler önemli olmakla birlikte her şey demek değil.

    cemkara cemkara (4215)