Bilgisayar aniden kapanıyor. Nasıl düzeltirim?

Bazen nadir de olsa bilgisayar kendi kendine kapanıyor ve bu çok can sıkıcı bir durum gerçekten. Bilgisayarın aniden kapanması sorunu karşısında ne yapmalıyım?

Bilgisayar kendi kendine aniden kapanıyor, nasıl düzeltebilirim?

ahakan ahakan (100)
5 yıl önce sordu

    Toplam 2 Cevap

    Önce kasa içerisinde ısı kontrolü yap, işlemci sıcaklığına bak.
    Bunun için Aida64 (tıkla) programından faydalanabilirsin.
    Daha sonra gerekirse kasa içi temizlik ve yine gerekirse termal macun yenilemesi yaparsın.
    Eğer ısı problemi değilse  problem çözüm (sorun giderme) windows  araçlarından faydalanılır:

    Windows 10 işletim sisteminde "Sorun giderme" araçları toplu olarak nerede bulunurlar, bunlar nelerdir ve nasıl kullanılırlar? (tıkla)
    Windows 8 veya Windows 8.1 nasıl onarılır (repair)? (tıkla)
    Win7/Vista/WinXP için Microsoft Sorun Giderme Aracı nedir, nasıl kullanılır? (tıkla)

    Virüs taraması yapılır:

    Malwarebytes nedir, nasıl kullanılır? (tıkla)

    Emsisoft Anti-Malware nedir, nasıl kullanılır? (tıkla)

    Zemana AntiMalware nedir, nasıl kullanılır? (tıkla)

    HitmanPro nedir, nasıl kullanılır? (tıkla)

    AdwCleaner nedir.nasıl kullanılır? (tıkla)

    Sistemde yüklü antivirüs programıyla taramada yapılmalıdır.

    temmuz temmuz (12505)
    5 yıl önce cevaplandı

      @temmuz hocama katılıyorum. Temizlik işi çok önemli ve genelde sizin yaşadığınız sorunların büyük ihtimalle sebebi bu.

      Temizlik işini hafife almayın, daha geçen gün bir tanıdığım bilgisayarının aniden devamlı kapandığını ve en sonunda arkadan duman çıkıp bozulduğunu söyledi. Kasanın içini açtıklarında ise belki yıllarca temizlenmemiş her tarafı tozla kaplandığnı söyledi.Sizin de temizlik kontrolü yaptırmanızda fayda var.

      ismailsarp ismailsarp (6010)